Ali lahko ikonični rt na Braču obdržimo takšnega, kot je?

0
119

Zlatni rat, eden najprepoznavnejših simbolov hrvaškega otoka Brač, bi se lahko v prihodnosti precej razlikoval od njegove današnje podobe. Domačini opozarjajo, da se znameniti rt neprestano preoblikuje, glavni razlog za to pa naj bi bil množični turizem, ki ga privablja to slikovito območje. Lokalno prebivalstvo je zaradi tega že sprožilo peticijo, s katero želijo omejiti število plovil in s tem zmanjšati vpliv turizma na naravno okolje rta.

Ena od domačink je poudarila, kako hitro se oblika Zlatnega rata spreminja glede na vremenske razmere: »Oblika se prilagaja vetru. Ko zapiha burja, se rt obrne proti drugi strani in se upogne.« Te pogoste spremembe so za mnoge domačine skrb vzbujajoče, saj verjamejo, da te niso le posledica naravnih dejavnikov, ampak tudi človeške dejavnosti. Obremenitve zaradi sidranja, še posebej tik ob obali, naj bi dodatno vplivale na preoblikovanje rta.

Peticijo, ki jo domačini podpirajo, spremljajo tudi strokovne študije, ki opozarjajo na negativen vpliv množičnega obiska. Ena izmed raziskav, ki jo je izvedla Splitsko-dalmatinska županija, priporoča prepoved sidranja v bližini Zlatnega rata, saj gre za zaščiteno območje, ki ga obiskujejo številni domači in tuji gostje. »Obremenitve zaradi plovil, predvsem hitrih čolnov in gliserjev, povzročajo hitrejše spremembe v strukturi obale. Čas je, da to prekinemo in zaščitimo naravne značilnosti rta,« je dejal domačin Ivica Jakšič, ki si skupaj z drugimi prizadeva za ohranitev območja.

Katarina Marčić, županja občine Bol, pa opozarja, da so spremembe na Zlatnem ratu stalnica že vrsto let. Glavni vzrok po njenem mnenju niso plovila, ampak predvsem podnebne spremembe. Po njenih besedah je rt skozi čas izgubil simetrijo, vendar ne ve, ali gre za trajno spremembo ali zgolj naravno prehodno fazo. »S premiki rta se soočamo že dlje časa, vendar so v zadnjih letih postale te spremembe opaznejše. Vendarle pa ni enostavno pojasniti, ali gre za posledico turističnih vplivov ali zgolj za učinek naravnih sil,« je povedala v intervjuju za Jutarnji list.

Sicer so domačini medtem razdeljeni, ali gre za naravni fenomen ali posledico človeškega dejavnika. Nekateri verjamejo, da močnejši vetrovi in spremembe v morskih tokovih povzročajo nove premike peska na Zlatnem ratu, medtem ko drugi vzrok pripisujejo plovilom, ki z gibanjem ustvarjajo valove in s tem dodatno vplivajo na preoblikovanje obale.

Čeprav naravne sile zagotovo igrajo ključno vlogo pri oblikovanju Zlatnega rata, ostaja odprto vprašanje, koliko k temu prispeva tudi turizem. Kot poudarjajo domačini, bi bila dolgoročna zaščita tega edinstvenega naravnega območja lahko dosegljiva le z omejevanjem vpliva človeških aktivnosti, predvsem plovbe v neposredni bližini obale.

L.V.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj