V bližini Karlovca, nedaleč od meje s Slovenijo, so oblasti odkrile štiri trupla in rešile 12 tujih državljanov, ki so bili prepeljani v Center za registracijo prosilcev za mednarodno zaščito Dugi Dol. Policija je že začela preiskavo, saj so ugotovili, da je neznani voznik tovornjaka pripeljal skupino na to lokacijo, nato pa pobegnil. Preživeli so poročali, da so bili med potjo izpostavljeni nečloveškim razmeram.
Okrožni državni tožilec vodi preiskavo na kraju dogodka. Policija bo poskušala ugotoviti natančen vzrok smrti štirih oseb ter identificirati njihova trupla. Prav tako bodo preiskovali sum kaznivega dejanja nedovoljenega vstopa, gibanja in prebivanja v Republiki Hrvaški ter drugih državah članicah Evropske unije ali podpisnicah Schengenskega sporazuma. Poleg tega bodo preiskali kazniva dejanja zoper javno varnost, povezana z ogrožanjem življenja in premoženja z uporabo splošno nevarnega sredstva.
Zdravstveno stanje preživelih
Direktorica splošne bolnišnice v Karlovcu, Ivana Kovačić, je za hrvaško javno radiotelevizijo HRT razkrila, da je eden izmed moških utrpel hude telesne poškodbe. Kljub resnosti poškodb je njegovo stanje stabilno in ni v smrtni nevarnosti. Drugi moški je bil ob prihodu v bolnišnico dehidriran in podhranjen, vendar prav tako ni v smrtni nevarnosti.
Iskanje odgovornih
Policija se osredotoča na iskanje osebe, ki je tovornjak vozila do kraja dogodka, in preučuje morebitne povezave s kriminalnimi mrežami, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem ljudi. Oblasti bodo sodelovale z mednarodnimi agencijami, da bi preprečile nadaljnje tragedije in zagotovile odgovornost vpletenih.
Tragično odkritje pri Karlovcu je ponovno opozorilo na nevarnosti nezakonitega prehajanja meja in tveganja, ki jih prinaša. Preiskava bo pokazala, kdo je odgovoren za to tragedijo in kako izboljšati varnostne ukrepe za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnosti.
Skupnost ostaja pretresena, vendar upa, da bo pravica zmagala in da bodo odgovorni za ta nečloveški zločin kmalu prijeti.
Podpis: Spletno uredništvo










