Jutranje temperature pod ničlo ogrožajo sadno drevje
V Kubedu in Biljah so danes zjutraj zabeležili temperature do -3 stopinje Celzija, kar je povzročilo skrb za morebitno pozebo. Po podatkih Agencije RS za okolje (ARSO) je nevarnost pozebe še vedno prisotna, predvsem na mikrolokacijah, kjer so temperature ostale pod ničlo. Meteorolog Jure Cedilnik je opozoril, da se lahko podobne temperature pojavijo tudi jutri zjutraj.
Hladno jutro na Primorskem
Po podatkih ARSO so temperature po celotni Primorski, vključno z zaledjem Istre, padle pod ničlo. V Kubedu so zabeležili -3 stopinje Celzija, podobne temperature pa so zabeležili tudi v Biljah. V Ajdovščini, kjer je burja preprečila večji padec temperatur, so izmerili nekoliko višje temperature, okoli 4 stopinje Celzija.
Nevarnost pozebe še ni minila
Kljub temu, da se pričakuje rahlo višje temperature jutri, Cedilnik opozarja, da nevarnost pozebe ostaja, predvsem na območjih, kjer so danes zabeležili najnižje temperature. Burja, ki je danes zjutraj prispevala k višjim temperaturam v Ajdovščini, jutri ne bo prisotna, kar pomeni, da se lahko temperatura tam ponovno spusti pod ničlo.
Hitrejši vegetacijski razvoj letos
Letos je vegetacijski razvoj napredoval za 10 do 14 dni hitreje kot običajno, zaradi česar so rastline bolj izpostavljene škodam zaradi pozebe. Kritične temperature za različne rastline se razlikujejo; marelice in breskve na Primorskem so v fazi cvetenja, kjer je kritična temperatura -2,9 oziroma -2,2 stopinje Celzija. Tudi drugi sadni nasadi, kot so češnje, hruške, jablane in slive, so v fazi, kjer so občutljivi na nizke temperature.
Neugoden vremenski vzorec se ponavlja
ARSO opozarja, da se ponavlja vzorec zgodnjega toplega vremena, ki mu sledi nenaden padec temperatur. V preteklih letih smo največ škode zaradi pozebe zabeležili v aprilu 2012, 2016, 2017, 2020 in lani. Letos je podobna nevarnost še vedno prisotna, kar zahteva previdnost pri zaščiti rastlin.
Spletno uredništvo Goriške novice