V tej sezoni se mnogi spopadajo z dolgotrajnim kašljem, ki lahko traja več mesecev. Po mnenju zdravnikov je to posledica različnih sevov gripe, ki so letos še posebej močno prizadeli dihalne poti. Kašelj je pogost pojav, s skoraj petdesetimi različnimi vzroki, vendar je v sezoni respiratornih okužb najpogostejši. Letos pa so številni, ki so preboleli gripo ali virozo, še dolgo po okrevanju trpeli zaradi kašlja.
Razlogi za dolgotrajni kašelj
Dr. Ines Balint, splošna zdravnica iz ambulante blizu Samobora, pojasnjuje, da dolgotrajni kašelj pogosto spremlja gripo in respiratorni sincicijski virus. Letos je opaziti več takih primerov, kar pripisuje sevom gripe, ki so v tej sezoni povzročili dolgotrajnejši kašelj. Kašelj, ki ga povzročajo ti virusi, lahko traja od dveh do štirih tednov.
Dr. Balint pravi: “Gre za suh, dražeč kašelj. Pomembno je preveriti, ali ni prišlo do bakterijske okužbe. Če bakterij ni, priporočamo zdravila, ki pomirjajo suh kašelj, ne pa zdravila za lajšanje izkašljevanja. Če tudi to ne pomaga, so potrebne inhalacije z zdravili.”
Kašelj po gripi in zapleti
Dr. Hrvoje Tiljak, še en splošni zdravnik iz Zagreba, opaža, da je letos več primerov dolgotrajnega kašlja po gripi. Poleg tega beleži več zapletov, kot je pljučnica. Vzrok za to je lahko v sevih gripe, ki so letos bolj virulentni.
Kljub temu so nekateri zdravniki, kot je dr. Ljiljana Ćenan iz Vinkovcev, pri svojih pacientih opazili manj dolgotrajnega kašlja. Dr. Ćenan izpostavlja koristnost t.i. tripl testov, ki zaznajo gripo, COVID-19 in respiratorni sincicijski virus, kar je pomagalo staršem razumeti, da antibiotiki niso potrebni pri virusnih okužbah.
Učinkovitost cepljenja
V tej sezoni se je proti gripi cepila večina pacientov, kar je po besedah zdravnice dr. Balint pripomoglo k zmanjšanju resnosti bolezni. Kljub cepljenju je njen soprog zbolel za gripo, kar kaže na kompleksnost obvladovanja bolezni.
Dolgotrajen kašelj ima lahko več kot petdeset možnih vzrokov, od prehladov, virusnih alergij do GERB-a (gastroezofagealnega refluksa). Po mnenju dr. Vikice Krolo, splošne zdravnice iz Splita, lahko kašelj traja od dva do tri mesece. Akutni kašelj traja manj kot tri tedne, subakutni od treh do osmih tednov, medtem ko kronični kašelj traja dlje od osmih tednov.
Dr. Krolo pojasnjuje: “Najpogostejši vzroki kroničnega kašlja so alergije, astma, gastroezofagealni in laringofaringealni refluks, sindrom kašlja zgornjih dihal, kajenje, nekatera zdravila in bakterijski bronhitis pri otrocih.”
Sezona gripe v upadu
V zadnjem mesecu se je pojavnost gripe zmanjšala, saj je HZJZ v zadnjem tednu zabeležil 2304 potrjene primere, kar je več kot 40 tisoč obolelih v tej sezoni. Kljub zmanjšanju, je še vedno pomembno spremljati simptome in se ustrezno odzvati na dolgotrajni kašelj.
Če se tudi vi spopadate z dolgotrajnim kašljem, preverite vzroke in poiščite ustrezno zdravljenje. Morda je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom o morebitnih zapletih in potrebnih terapijah.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana