Prva usmrtitev s strelskim vodom v ZDA po letu 2010 šokirala javnost

0
36

V petek je bila v zvezni državi Južna Karolina izvedena prva usmrtitev s strelskim vodom v ZDA po letu 2010. 67-letni zapornik Brad Sigmon je izbral to metodo, saj se je bal, da bi bila smrt s smrtonosno injekcijo ali električnim stolom bolj boleča.

Usmrtitev je potekala v zaporu v Columbii, kjer je bil Sigmon privezal na stol, na glavi pa je imel kapuco in na predelu srca tarčo. Trije prostovoljci, zaposleni v zaporu, so streljali nanj skozi režo v steni. Po strelih je bil Sigmon razglašen za mrtvega tri minute pozneje. Nesrečni dogodek je bil posledica obsodbe za umor staršev njegove nekdanje partnerke leta 2001.

Ozadje zgodbe

Brad Sigmon je bil obsojen na smrt zaradi brutalnega umora staršev svoje nekdanje partnerke. Leta 2001 ju je do smrti pretepel s palico za bejzbol. Po obsodbi je imel Sigmon možnost izbire med tremi načini usmrtitve: strelskim vodom, električnim stolom ali smrtonosno injekcijo. Njegova odločitev za strelski vod je bila posledica strahu pred trpljenjem, ki bi ga povzročili drugi načini. Njegov odvetnik je dejal, da so ga postavili pred nemogočo izbiro.

Različni zorni koti

Sigmonova usmrtitev je ponovno odprla vprašanje o etičnosti in humanosti različnih metod usmrtitve. Njegov odvetnik je opozoril na krutost električnega stola, ki bi ga lahko “živega skuhal”, in podaljšano smrt, ki bi jo povzročila smrtonosna injekcija. V ZDA so večino usmrtitev od leta 1976 izvedli s smrtonosno injekcijo, vendar je usmrtitev s strelskim vodom redka in nazadnje izvedena leta 2010 v Utahu.

Statistika smrtne kazni v ZDA

Letos je bilo v ZDA skupaj s Sigmonovo usmrtitvijo izvršenih šest usmrtitev, lani pa 25. Smrtna kazen ostaja sporna tema, z naraščajočimi pozivi k njeni ukinitvi. Vsako leto v ZDA izvedejo okoli 20-30 usmrtitev, kar je bistveno manj kot v preteklosti, ko je številka presegala 100 letno.

Protesti in reakcije

Pred zaporom v Južni Karolini so potekali protesti proti usmrtitvi, kjer so demonstranti izrazili svoje nasprotovanje smrtni kazni. Medtem je ameriško vrhovno sodišče zavrnilo Sigmonovo prošnjo za zaustavitev usmrtitve, kar je bilo njegovo zadnje upanje za življenje.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice