Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste pridobilo novo plinsko-parno enoto. Kot je poudaril direktor podjetja Samo Lozej, gre za pomemben korak k zmanjšanju ogljičnega odtisa podjetja. Ob tem so objavili tudi nove cene električne energije za gospodinjstva.
Kaj prinaša nova enota?
Energetika Ljubljana, kljub majhnemu deležu na maloprodajnem trgu električne energije, s to novo pridobitvijo krepi svojo vlogo pri razogljičenju proizvodnih virov. Nova enota pomeni, da bo podjetje potrebovalo za polovico manj kuponov za emisije CO2. Poleg tega bo zmanjšana uporaba premoga za 70 odstotkov, kar bo zmanjšalo tudi izpuste toplogrednih plinov.
Komercialne spremembe in tržni položaj
Nova tržna cena električne energije brez davka za gospodinjske odjemalce po koncu vladne regulacije je 124,89 evra za megavatno uro (MWh) za večjo tarifo, 102,89 evra za manjšo tarifo in 113,89 evra za enotno tarifo. “Nismo najcenejši, vendar ostajamo konkurenčni,” je poudaril Samo Lozej na novinarski konferenci.
V segmentu plina je podjetje precej večji igralec, saj zaseda največji tržni delež z 27,5 odstotki. Cena plina ostaja pri 49,95 evra za MWh brez davka, kar je sedem odstotkov manj kot prej. Energetika Ljubljana upravlja tudi največji sistem daljinske oskrbe s toploto v Sloveniji, ki zagotavlja toploto več kot 60.000 stanovanjem.
Projekti za prihodnost
Podjetje se ne ustavlja pri novi enoti. Pridobili so gradbeno dovoljenje za tehnološko preureditev kotla v toplarni, ki bo po novem kuril lesno biomaso. Vrednost tega projekta presega 100 milijonov evrov. Prav tako so objavili javno naročilo za polnilno infrastrukturo za alternativna goriva v Stanežičah.
V prihodnosti načrtujejo tudi postavitev sončne elektrarne in elektrolizerja za proizvodnjo zelenega vodika v Kosezah. Poleg tega z različnimi partnerji pripravljajo projekt ureditve plovne poti po Ljubljanici, ki vključuje energetsko rabo mestne reke z gradnjo malih hidroelektrarn.
Lozej: “Ostajamo cenovno zelo konkurenčni na vseh treh segmentih.”
Janković: “Plinsko-parna enota že deluje pod polnim zagonom, izpusti pa so popolnoma čisti.”
Nov plinsko-parna enota bo Te-TOL omogočila, da postane tretji največji proizvajalec električne energije v državi in oskrbuje okoli osem odstotkov celotne elektrike v Sloveniji. To je dovolj za oskrbo 600.000 gospodinjstev, kar ustreza oskrbi dveh Ljubljan.
S to pridobitvijo Energetika Ljubljana krepi svojo vlogo pri trajnostni prihodnosti mesta in države. S številnimi projekti, ki so v teku, podjetje še naprej stremi k večji energetski samozadostnosti in zmanjšanju ogljičnega odtisa.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana