Fentanil na ulicah Ljubljane: Nova grožnja slovenskemu zdravju

0

Slovenija v primežu smrtonosne droge: fentanil na ulicah Ljubljane

V Sloveniji so nedavno odkrili zaskrbljujočo prisotnost izjemno močne sintetične droge fentanil, ki je že povzročila zdravstveno krizo v Združenih državah Amerike. Odkritje, ki je bilo narejeno v okolici Ljubljane konec februarja, je še posebej zaskrbljujoče, saj gre za snov, ki je 50-krat močnejša od heroina. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je v vzorcu, prodanem kot heroin, zaznal 3,4 odstotka fentanila, kar predstavlja visoko tveganje za smrtno predoziranje.

Grožnja, večja od heroina

Fentanil, ki je znan kot sintetični opioid, je v medicinski uporabi znan po učinkovitosti pri lajšanju bolečin in kot anestetik. Vendar se na črnem trgu pogosto znajde v obliki praška, tablet, raztopin ali obližev. Njegova prisotnost v drugih substancah, kot sta heroin in kokain, povečuje tveganje za nenamerno predoziranje. Zaradi moči in nizkih stroškov proizvodnje je priljubljen med preprodajalci, kar pa vodi v visoko smrtnost uporabnikov.

Globalna kriza s fentanilom

V Združenih državah Amerike fentanil velja za javno zdravstveno krizo. Letno zaradi predoziranja umre okoli 100 tisoč ljudi, pri čemer je 70 odstotkov smrti povezanih prav s fentanilom. Ta droga je v Virginiji celo razglašena za “orožje terorizma”, ameriške oblasti pa jo obravnavajo kot grožnjo nacionalni varnosti.

Slovenska scena in potencialna nevarnost

V Sloveniji je bilo po poročilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) leta 2023 okoli 3920 visoko tveganih uporabnikov opioidov. Čeprav trenutni podatki ne kažejo na večjo prisotnost fentanila med injicirajočimi uporabniki drog, ostaja njegova potencialna nevarnost skrb vzbujajoča. Odkar so leta 2018 v Sloveniji prvič poročali o smrti zaradi fentanila, so se primeri zastrupitev in smrti zaradi te droge počasi povečevali.

Odziv in opozorila strokovnjakov

Na NIJZ opozarjajo, da pojav potentnih sintetičnih opioidov predstavlja večje tveganje za predoziranje med uporabniki drog. Čeprav fentanil za zdaj ne ogroža javnega zdravja v širšem smislu, ostaja potencialna nevarnost prisotna. Sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi v Sloveniji še naprej spremlja situacijo in opozarja na pojav novih sintetičnih opioidov, kot so etonitazepin in nitazeni.

Prihodnost in preprečevanje

V prihodnosti bo ključno, da se nadaljuje z ozaveščanjem javnosti in uporabnikov drog o nevarnostih, povezanih s sintetičnimi opioidi. Prav tako je pomembno, da se povečajo napori pri preprečevanju širjenja teh drog na slovenskih ulicah. Vse večji pojav sintetičnih opioidov zahteva hitro in učinkovito ukrepanje, da se prepreči zdravstvena kriza, podobna tisti v ZDA.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana