Na jugu Portugalske, v pokrajini Alentejo, se pripravlja odprtje prvega evropskega zavetišča za slone, ki so večino svojega življenja preživeli v ujetništvu. Zavetišče, ki ga je ustanovila dobrodelna organizacija Pangea, bo omogočilo slonom živeti čim bolj naravno življenje.
Že prihodnji mesec bosta v zavetišče prispeli prvi prebivalki, 40-letna Julie, zadnja cirkuška slonica na Portugalskem, in Kariba, afriška slonica iz belgijskega živalskega vrta, kjer je živela sama.
Nov dom za slone
Pangea je na nekdanji farmi za govedo pripravila 28 hektarjev veliko področje, ki se bo v prihodnosti razširilo na 405 hektarjev. Zavetišče ne bo odprto za javnost, saj želi omogočiti slonom živeti v naravnem okolju, brez stresa, ki ga prinaša prisotnost obiskovalcev. “Kariba in Julie bosta imeli avtonomijo, ki je za te čuteče in inteligentne živali izjemno pomembna,” je dejala Kate Moore, izvršna direktorica Pangee.
Izboljšanje življenjskih pogojev
V evropskih živalskih vrtovih trenutno živi 36 slonov v samoti, okoli 40 pa jih še vedno nastopa v cirkusih, čeprav je uporaba divjih živali v cirkusih prepovedana v večini držav EU. Sloni v ujetništvu imajo manj kakovostno življenje, saj živijo v manjših skupinah, omejeno se gibljejo, bolj so dovzetni za bolezni in težave z okončinami. Raziskave kažejo, da sloni v ujetništvu živijo krajše in imajo višjo smrtnost mladičev v primerjavi s sloni v divjini.
Težave pri opuščanju slonov v cirkusih
Številni cirkusi se soočajo z izzivi pri opuščanju velikih živali, kot so sloni, zaradi pomanjkanja prostora v zavetiščih. Na Portugalskem je prepoved uporabe divjih živali v cirkusih v celoti stopila v veljavo leta 2025. Julie, ki je bila ljubljena članica cirkusa Cardinali, bo preseljena po dogovoru med cirkusom in Pangeo. Vítor Hugo Cardinali, direktor cirkusa, je ob tej priložnosti izpostavil, da so odločitev sprejeli za dobrobit Julie.
Pangea se zavzema za sodelovanje z lastniki cirkusov in živalskih vrtov pri iskanju rešitev za slone, ki potrebujejo nov dom. Kadar bo zavetišče polno razširjeno, bo lahko sprejelo do 30 slonov, ki bodo živeli naravno in se prosto gibali v svojem okolju. To bo hkrati simbolična vrnitev slonov na Iberski polotok, kjer so njihovi daljni sorodniki živeli pred 40.000 leti.
Odprtje prvega evropskega zavetišča za slone na Portugalskem predstavlja pomemben korak k izboljšanju življenjskih pogojev teh plemenitih živali. Zavetišče Pangea bo omogočilo slonom, kot sta Julie in Kariba, dostojanstven in naraven življenjski prostor, ki jim bo omogočil živeti brez stresa in omejitev, ki jih prinaša ujetništvo.
Spletno uredništvo










