40 dni brez alkohola: Slovenci združeni v boju proti alkoholizmu

0
43

Vsako leto v Sloveniji poteka kampanja “40 dni brez alkohola”, ki spodbuja odgovorno ravnanje z alkoholom v vsakdanjem življenju, doma in v službi. Namen te akcije je ozaveščanje o škodljivih posledicah čezmernega uživanja alkohola, ki prizadene številna področja življenja, vključno z družinskimi odnosi in zdravjem. Letos se akcija odvija že dvajsetič zapored, njeno geslo pa je “Ti in jaz – 40 dni brez alkohola”, kar poudarja moč medsebojnih vezi in sodelovanja.

Generalni tajnik Slovenske karitas, Peter Tomažič, opozarja na dejstvo, da je alkoholizem v Sloveniji razširjen problem. Pravi, da alkohol prizadene številne vidike življenja, vključno z družinskimi odnosi, prometnimi nesrečami in zdravjem. “Deset odstotkov Slovencev se sooča z alkoholnimi stiskami, bodisi zaradi prometnih nesreč, družinskih težav ali drugih posledic,” je dodal.

Raziskave razkrivajo, da se otroci v Sloveniji že zgodaj srečajo z alkoholom – kar 21 odstotkov 11-letnikov je že poskusilo alkoholne pijače.

Alkohol kot dejavnik tveganja za zdravje

Po besedah Vesne Marinko, generalne direktorice direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje, alkohol predstavlja enega največjih tveganj za zdravje in dobro počutje ljudi. “Alkohol vpliva na več kot 200 bolezenskih stanj, povečuje tveganje za nastanek raka in uničuje družinske vezi,” je izjavila.

Statistika kaže, da je alkohol odgovoren za približno 600 novih primerov raka letno. Poleg tega so alkoholizirani vozniki v preteklem letu povzročili 1537 prometnih nesreč, kar je povzročilo 17 smrtnih žrtev, 135 hudih poškodb in 633 lažjih poškodb.

Podpora za opustitev pitja

Karmen Henigsman z Nacionalnega inštituta za javno zdravje poudarja, da ljudje, ki se odločijo zmanjšati ali opustiti uživanje alkohola, potrebujejo podporo. V zdravstvenih domovih potekajo brezplačna svetovanja in delavnice za opuščanje škodljivega pitja alkohola. Slovenska karitas nudi tudi brezplačno psihosocialno svetovanje po videopovezavi.

Henigsman opozarja, da se ljudje pogosto ne zavedajo kratkoročnih posledic pitja alkohola, kot so slabši imunski sistem, težave s spanjem in večja dovzetnost za konflikte. “Vsako pitje alkohola je tvegano,” dodaja.

Podporniki akcije

Akcijo “40 dni brez alkohola” podpirajo Slovenska karitas, Javna agencija RS za varnost prometa, Med.Over.Net, NIJZ in številni drugi partnerji, ki si prizadevajo za zmanjšanje škodljivih posledic alkohola v družbi.

Akcija je pomembna za ozaveščanje javnosti o tveganjih, ki jih prinaša alkohol, in za spodbujanje zdravih življenjskih izbir.

 

 

Spletno uredništvo Toti Maribor