Indijski novinar Neville Lazarus je s svojim obiskom največje smetiščne gore v Delhiju želel opozoriti na resen okoljski problem. Nagnusen smrad, oteženo dihanje in strupen okus, ki jih je doživel na vrhu te “gore smeti”, so za mnoge prebivalce vsakodnevna izkušnja. Ta ogromna kopica odpadkov počasi, a vztrajno zastruplja okoliške prebivalce, saj se strupi iz odpadkov širijo skozi zrak in vodo, slabijo imunski sistem in povzročajo zdravstvene težave.
Ghazipur: simbol onesnaženja in bolezni
Odlagališče Ghazipur, ki ga imenujejo tudi “gora smeti v Delhiju”, je eno največjih v Indiji. Smetišče, ki je višje od 60 metrov in pokriva več kot 70 hektarjev, je dom več kot 14 milijonov ton odpadkov, kar je več kot 50 nogometnih igrišč. Smrad, ki se širi iz tega odlagališča, je nagnusen, dihanje je oteženo, strupen okus pa zajame usta in grlo, je poročal Lazarus.
Počasno zastrupljanje in zdravstvene posledice
Dr. Arshad Khan, zdravnik, ki že 14 let zdravi prebivalce kolonije Mulla ob Ghazipurju, opozarja na počasno zastrupljanje ljudi. “Strup vstopi v telesa okoliških prebivalcev skozi zrak in oslabi njihovo imunost,” je pojasnil za Skynews. Ena izmed prebivalk, 44-letna Parveen Khatum, opisuje svoje težave z dihanjem, izpuščaji in bolečinami po telesu.
Nevarnosti smetišča
Ghazipur privlači številne živali in škodljivce, pogosto pa tudi zagori, kar vodi do strupenih požarov, ki trajajo več dni. Leta 2017 je več kot 50 milijonov ton smeti zgrmelo in pokopalo ljudi in vozila. Smetišče je tudi vroča točka emisij metana, močnega toplogrednega plina, ki prispeva k globalnemu segrevanju.
Neuresničene obljube
Odlagališče je bilo ustanovljeno leta 1984 z namenom, da zadrži do 20 metrov odpadkov, kar se je zgodilo že leta 2002. Kljub obljubam vlad o zmanjšanju te smetiščne gore in o varnem sežiganju odpadkov za proizvodnjo električne energije, se stanje ni izboljšalo. Delhi dnevno proizvede več kot 11.000 ton odpadkov, večina katerih konča na odlagališčih.
Splošna slika v Indiji
Ghazipur pa ni edino odlagališče, ki povzroča težave. V Delhiju sta še dve podobni odlagališči, po vsej Indiji pa več kot 3100 takšnih mest, ki onesnažujejo okolje in ogrožajo zdravje prebivalcev.
Spletno uredništvo