Savdska Arabija je predstavila načrte za svoj ambiciozni urbani projekt “The Line”, ki je zasnovan kot eno samo mesto v obliki stavbe v puščavi, ki bo merilo več kot 170 kilometrov in bo lahko sprejelo 9 milijonov prebivalcev.
Del Neom projekta, velikega razvojnega načrta, ki je še leta oddaljen od zaključka, bo futuristično mesto locirano na severozahodu Savdske Arabije, v bližini Rdečega morja. Po besedah savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana bo “The Line” stavba, široka 200 metrov in dvignjena 500 metrov nad morsko gladino, s skupno površino 34 kvadratnih kilometrov. Čeprav so podrobnosti o projektu še redke, snovalci trdijo, da bo mesto delovalo izključno na obnovljivo energijo, brez cest, avtomobilov in izpustov. Visokohitrostna železnica bo povezovala različne dele mesta, so še zapisali v izjavi za javnost. Kritiki dvomijo o tehnološki izvedljivosti projekta, nekateri pa so vizijo, predstavljeno v promocijskem videu, označili kot “distopično”.
“The Line” je del širše strategije preobrazbe Savdske Arabije, imenovane Vizija 2030, s katero želijo konkurirati zalivskim sosedom, kot sta Dubaj in Abu Dabi, kot priljubljeni turistični destinaciji ter preoblikovati gospodarstvo kraljevine. Savdska Arabija načrtuje, da bi do konca desetletja dosegli 100 milijonov obiskovalcev letno, kar bi lahko občutno okrepilo lokalno gospodarstvo.
Savdska vlada je sicer uvedla nekatere reforme na področju delovne zakonodaje, a te so omejene in pogosto slabo uveljavljene, kar pomeni, da se izkoriščevalske in nevarne prakse še naprej pojavljajo, zlasti pri migrantih. Po podatkih organizacije Human Rights Watch v Savdski Arabiji dela več milijonov migrantov, večinoma na ročnih, pisarniških in storitvenih delovnih mestih, kar predstavlja več kot 80 % delovne sile v zasebnem sektorju. Organizacija je bila zelo kritična do savdskega sistema sponzorstva viz, znanega kot kafala, ki močno omejuje pravice delavcev.
“V zadnjem desetletju so tudi druge zalivske države začele reformirati svoje zloglasne sisteme kafala, pri čemer so večinoma uvedle bolj obsežne reforme kot Savdska Arabija,” je zapisano v poročilu Human Rights Watcha o zadnjih reformah savdske delovne zakonodaje marca 2021. Načrti za zrcalno stavbo so zadnja faza razvoja Neom projekta, mega-mesta, ki se bo raztezalo čez tri države in katerega gradnja se je začela leta 2019.
Mesto bo domnevno napajano s čisto energijo in upravljano z umetno inteligenco. Med najavljene tehnološke čudeže sodijo robotske gospodinjske pomočnice, leteči taksiji in velik umetni mesec.
“Načrti bodo izzvali tradicionalna ploska, horizontalna mesta in ustvarili nov model za ohranjanje narave in izboljšanje bivalnih pogojev,” je v izjavi za javnost dejal bin Salman. “The Line bo reševal izzive, s katerimi se danes soočamo v urbanem življenju, ter osvetlil alternativne načine življenja.”
Projekt Neom podpira 500 milijard dolarjev savdske vlade in njenega državnega investicijskega sklada (PIF), ki ga vodi bin Salman, poleg lokalnih in mednarodnih vlagateljev. Čeprav je bil Neom sprva predviden za leto 2025, so zamude prestavile zaključek za nadaljnjih pet let, vendar prestolonaslednik vztraja, da je projekt še vedno na pravi poti.
L.V.
Vir slik: NEOM