Svet v pričakovanju prvega trilijonarja v zgodovini

0
60

V naslednjih nekaj letih bi lahko svet dočakal prvega trilijonarja, sodeč po napovedih analitikov iz skupine Informa Connect Academy, ki skrbno spremljajo rast premoženja najpremožnejših Zemljanov. Na vrhu seznama naj bi bil Elon Musk, ustanovitelj in vodilna figura Tesle, SpaceX-a in platforme X (prej Twitter). Po njihovih ocenah se Muskovo premoženje trenutno povečuje z izjemno povprečno letno stopnjo rasti kar 110 %. Trenutno nadzoruje več kot 200 milijard evrov, vendar bi se to lahko dramatično povečalo, če se bodo trendi nadaljevali v smeri, ki jih napovedujejo strokovnjaki.

Po teh ocenah bi Musk lahko prvi dosegel prestižni mejnik trilijona v samo treh letih. Vendar pa ni edini kandidat za vstop v ekskluzivni klub trilijonarjev. Indijski poslovnež Gautam Adani, ustanovitelj ene največjih poslovnih skupin v Indiji, bi po mnenju analitikov lahko dosegel enak podvig do leta 2028, če bo ohranil impresivno stopnjo rasti svojega premoženja, ki trenutno znaša 123 % letno.

V naslednjih letih bi se tem superbogatašem lahko pridružili še Jensen Huang, izvršni direktor tehnološkega velikana Nvidia, ter Prajogo Pangestu, indonezijski magnat iz energetskega in rudarskega sektorja. Napovedi kažejo, da bi lahko oba dosegla trilijonsko mejo v naslednjih štirih letih.

Na seznamu najbogatejših pa ne smemo pozabiti tudi na imena, kot sta Bernard Arnault, vodja francoskega luksuznega konglomerata LVMH, ter Mark Zuckerberg, ustanovitelj in izvršni direktor Mete. Arnault, trenutno tretji najbogatejši človek na svetu s premoženjem približno 200 milijard dolarjev, in Zuckerberg bi lahko do leta 2030 prav tako postala trilijonarja, če bodo finančne projekcije pravilne.

Zgodovina se torej piše na novo, čeprav prvi milijarderji niso nikakršna novost. Leta 1916 je John D. Rockefeller, ustanovitelj naftnega velikana Standard Oil, postal prvi človek z milijardnim premoženjem, kar je bil za tiste čase skorajda nepredstavljiv dosežek.

A kljub tej osupljivi rasti premoženja najbogatejših je realnost precej manj svetla za preostali svet. Podatki iz poročila, ki ga navaja Guardian, kažejo, da en odstotek najbogatejših posameznikov prispeva več k emisijam ogljikovega dioksida kot celotnih 66 odstotkov svetovne populacije, kar osvetljuje razkorak med izjemnim bogastvom in okoljskimi izzivi, s katerimi se sooča preostali svet.

Spletno uredništvo

Vir naslovne slike: Investopedia

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj