Severna Primorska združuje moči v boju proti raku materničnega vratu

0

Župani severnoprimorskih občin so stopili skupaj v podporo boju proti raku materničnega vratu. Skupaj so podpisali zavezo, ki poudarja pomen ozaveščanja javnosti o tej bolezni, pri čemer ne gre za finančno podporo, temveč za širjenje informacij.

Marko Vudrag, predsednik Društva Ko-Rak, je poudaril pomen sodelovanja z občinami, ki bodo promovirale ozaveščanje prek svojih kanalov in vplivale na izobraževalne ustanove. Po njegovih besedah je nujno širiti zavest o raku materničnega vratu, obenem pa tesno sodelovati z zdravstvenimi institucijami, zdravstvenimi domovi in bolnišnicami.

“Mi želimo, da občine promovirajo to zadevo na svojih kanalih, tudi preko medijev, z vplivom na šolsko okolje, v tem smislu. Da se širi vedenje. Mi pa bomo seveda stroko peljali z našimi zdravstvenimi institucijami, z zdravstvenimi domovi ravno tako zelo dobro sodelujemo, prav tako z bolnišnico,” je povedal Vudrag.

Izzivi in priložnosti v boju proti raku materničnega vratu

V Sloveniji je rak materničnega vratu drugi najpogostejši vzrok smrtnosti pri ženskah do 40. leta. Vudrag opozarja, da je to nesprejemljivo, saj je bolezen odpravljiva. Letno je v Sloveniji približno 100 primerov te bolezni, vendar med 40 in 50 žensk kljub temu umre. Ključno je doseči 90-odstotno precepljenost proti virusu HPV, ki je skoraj 100-odstotni povzročitelj raka materničnega vratu. Prav tako je pomembna 70-odstotna odzivnost žensk v program Zora.

Program Zora v Goriški regiji dosega najboljšo odzivnost v državi, enako velja za program Svit in Dora, ki imata 90% uspešnost pri obravnavi predrakavih sprememb. Kljub temu težave na področju onkologije in umrljivosti še vedno ostajajo prisotne.

“Če dosežemo prej omenjeno 90-odstotno precepljenost tako deklic kot dečkov, bomo umrljivost zagotovo odpravili,” je prepričan Vudrag. “To je velika stvar, da lahko promoviramo zdravje, ozaveščamo, dvigujemo zdravstveno pismenost, da pridemo do tega, da odpravimo enega od onkoloških problemov. Namreč, rak je zahtevna, težka bolezen. Mi se trudimo, da bi postala kronična bolezen, nič več pa smrtna.”

Pomen sodelovanja z občinami

Podpora severnoprimorskih občin je ključnega pomena pri prizadevanjih za zmanjšanje umrljivosti zaradi raka materničnega vratu. Njihova vloga pri širjenju ozaveščenosti in spodbujanju razumne zdravstvene prakse je neprecenljiva.

 

 

Spletno uredništvo Goriške novice