Gaia: Satelit, ki je spremenil naš pogled na vesolje
Po več kot desetletju uspešnega opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najpomembnejših misij Evropske vesoljske agencije (ESA), za vedno prenehal delovati. Ta satelit je v svojem času zbral podatke o več kot dveh milijardah zvezd in drugih nebesnih teles, kar je omogočilo izjemen vpogled v zgodovino vesolja. Kljub temu slovenski astrofiziki verjamejo, da najpomembnejša odkritja šele prihajajo.
V začetku leta je Gaia končala zbiranje znanstvenih podatkov, danes pa so jo dokončno ugasnili in poslali v orbito okoli Sonca, daleč stran od Zemlje. ESA je ob tem dogodku izdala čustveno sporočilo, ki ga je povzela kot “mejnik za misijo Gaia, a žalosten dan za mnoge astronome”.
Izstrelitev in ambiciozni cilji
Gaia je bila v vesolje izstreljena 19. decembra 2013 in postavljena v posebno orbito 1,5 milijona kilometrov od Zemlje. Njena glavna naloga je bila natančno izmeriti položaj nebesnih teles v naši in drugih galaksijah. Astrofizik Tomaž Zwitter iz Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, ki je del ekipe Gaia že več kot 20 let, je pojasnil, da je satelit presegel vsa pričakovanja.
“Če smo pred začetkom misije imeli natančno izmerjenih približno 100.000 zvezd, jih je Gaia po prvih 34 mesecih delovanja izmerila že 1,5 milijarde,” je dejal Zwitter.
Prelomna odkritja in vpliv na znanost
Gaia je omogočila tridimenzionalen pogled na vesolje in gibanje zvezd z izjemno točnostjo. Njeni podatki so bistveno prispevali k poznavanju izvora in razvoju naše Galaksije. Med drugim je spremljala gibanje približno 150.000 asteroidov okoli Sonca ter raziskala nekatere eksoplanete. Misija je prispevala tudi k boljši oceni hitrosti širjenja vesolja in pojasnitvi izvora nekaterih črnih lukenj.
“Zdaj vemo, da te črne luknje najverjetneje izvirajo iz zgodnjih obdobij vesolja. Nekaj primerov smo že potrdili,” je zatrdil Zwitter.
Prihodnost raziskav na osnovi Gaie
Slovenska astrofizičarka Andreja Gomboc iz Univerze v Novi Gorici poudarja, da najpomembnejša odkritja na osnovi podatkov Gaie šele prihajajo, saj večina podatkov še ni v celoti analizirana. V prihodnjih letih pričakujejo objavo dveh večjih katalogov podatkov, ki bodo verjetno prinesli nova odkritja.
“Prepričana sem, da bodo prinesli ogromno novih odkritij in še več novih vprašanj,” je dejala Gomboc.
Pogled v prihodnost: GaiaNIR
ESA že načrtuje naslednico Gaie, misijo GaiaNIR, ki naj bi poletela v vesolje čez 10 do 15 let. Nova misija bo opazovala vesolje v infrardeči svetlobi, kar bo omogočilo vpogled v prej nevidna območja in dopolnilo znanje, ki ga je zbrala Gaia.
Gaia kot vzor za prihodnje projekte
Gaia je s svojo dolgoživostjo in zanesljivostjo postavila visoke standarde za prihodnje znanstvene projekte. Zanesljivost, dostopnost podatkov in sodelovanje različnih strokovnjakov so ključni atributi, ki Gaio postavljajo za vzor drugim projektom.
“To je dokaz, da znamo narediti nekaj, kar deluje zanesljivo, ne le za danes, ampak za desetletje,” je poudaril Zwitter.
V pomnilniški prostor Gaie so bila vpisana imena znanstvenikov in inženirjev, povezanih z misijo.
Spletno uredništvo