Na Poljani pri Prevaljah se je danes začelo rušenje prve od hiš, ki jih je avgusta 2023 močno poškodovala poplava. Strokovnjaki so uvrstili 258 objektov na seznam za rušenje zaradi nevarnosti, ki jih predstavljajo za prebivalce. Država je te nepremičnine odkupila, da bi zagotovila varnost in izvedla sanacijo prizadetih območij.
Danes na Poljani v občini Prevalje poteka rušenje prve hiše po avgustovskih poplavah, ki so prizadele Slovenijo. Med najbolj prizadetimi je bila tudi hiša Cvetke Berložnik, ki jo je deroča voda dobesedno presekala na polovico. Čeprav hiša s ceste ni delovala močno poškodovana, je bila zaradi nevarnosti za bivanje odkupljena s strani države in prav hiša, v kateri je nekdaj živela Cvetka, je danes, na pepelnično sredo padla pod delovnimi stroji.
Postopek rušenja in sanacije
Proces odstranjevanja objektov je zahteven tako s tehničnega kot tudi čustvenega vidika. Boštjan Šefic, državni sekretar in vodja vladne službe za obnovo po poplavah, je poudaril, da je bil postopek nujen za natančno oceno situacije in sprejetje ustreznih odločitev. Po odstranitvi objektov bo sledila sanacija, zemljišča pa bodo predana direkciji za vode, kjer gradnja zaradi poplavne ogroženosti ne bo več dovoljena.
Vpliv na lokalne prebivalce
Prva hiša, ki so jo danes porušili, je bila nekoč dom Cvete Berložnik. Med poplavo je komaj ušla pred besnečo Mežo, pri tem pa je izgubila večino svojih stvari.
Berložnikova, ki se je s sinom in mačkom pravočasno rešila pred rušenjem, je za kolege iz RTV Slovenija poudarila, da je izjemno zadovoljna tako z odzivnostjo Vlade RS pod vodstvom dr. Roberta Goloba kot tudi z odkupno ceno oziroma odškodnino, ki jo je prejela za svoje uničeno domovanje. Ob tem je posebej izpostavila vlogo državnega sekretarja Boštjana Šefica, ki je bil po njenih besedah v izjemno pomoč pri celotnem postopku in je skupaj s svojo ekipo pokazal veliko mero razumevanja ter potrpežljivosti pri urejanju birokratskih postopkov.
Z odškodnino si je Berložnikova kupila stanovanje v bloku na Ravnah, kjer zdaj živi od oktobra lani. Čeprav se je z novo situacijo sprijaznila, priznava, da je slovo od doma, ki ga je gradila z možem več kot desetletje, zelo čustveno. Rušenje hiše na pepelnično sredo zanjo simbolno pomeni zaključek enega težkega obdobja v življenju in začetek novega poglavja.
Kljub vsem izzivom ohranja pozitiven pogled na prihodnost ter kot spodbudo drugim prizadetim poudarja, da je ključno, da se postavijo na noge in poskušajo stvari gledati pozitivno, saj je tako lažje sprejeti in preživeti težke trenutke.
Razlogi za odkup in rušenje
Država je objekte odkupila z namenom preprečevanja nevarnosti za življenje in zdravje ljudi ter zagotovila, da se na teh območjih ne bo več gradilo. DSU, Družba za svetovanje in upravljanje, je v imenu države sklepala pogodbe z lastniki in poskrbela za prevzem objektov ter prenos lastništva.
Dolgotrajen proces
Šefic je poudaril, da je leto in pol trajajoč postopek omogočil temeljito razumevanje vseh okoliščin in sprejem ustreznih odločitev. Poudaril pa je tudi, da je bila to izjemno zahtevna naloga, ki je zahtevala veliko energije za pogovore z vpletenimi prebivalci in soočanje z njihovimi zgodbami.
Spletno uredništvo