Pretekli teden je Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana (UPKL) doživela nepričakovan dogodek, ko so se ščurki množično pojavili v stavbi E. To je povzročilo, da je medicinsko osebje moralo seliti bolnike iz ene sobe v drugo. Zdravstveni inšpektorat RS je prejel prijavo in začel inšpekcijski postopek, ki je trenutno še v teku. Na psihiatrični kliniki trdijo, da so kljub preventivnim ukrepom in rednim pregledom pojav ščurkov nemogoče predvideti, ob tem pa so že uvedli dodatne ukrepe za zatiranje insektov.
V noči na torek, 25. februarja, je medicinsko osebje zaradi invazije ščurkov moralo premestiti bolnike v druge sobe. Na Zdravstvenem inšpektoratu so potrdili, da so prejeli prijavo in uvedli postopek, vendar zaradi poteka postopka podrobnosti niso komentirali. Ministrstvo za zdravje ni bilo obveščeno, saj je organizacija dela v pristojnosti vodstva zavoda. Zavod mora ob nepredvidenih dogodkih zagotoviti ustrezno namestitev pacientov in nemoteno izvajanje zdravstvenih storitev.
Ukrepanje psihiatrične klinike
Psihiatrična klinika je pojasnila, da se ne glede na redne preventivne ukrepe občasno pojavljajo insekti. Ob izrednih dogodkih, kot je bil pojav ščurkov, so nemudoma izvedli dodatne izredne ukrepe za zatiranje insektov, ki jih izvaja zunanji izvajalec. Pred izvedbo teh ukrepov so paciente začasno preselili, da proces njihovega zdravljenja ni bil moten.
Zdravstveni inšpektorat je sporočil, da v zadnjih petih letih niso prejeli podobnih prijav za navedeni objekt. Po navedbah Zavoda za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo (Zavod za DDD), ščurki lahko prenašajo bolezni, kot so gastroenteritis in tifus. V Sloveniji sta najpogostejša orientalski in nemški ščurek, ki se hranita s skoraj vsem, vključno s hrano in fekalijami.
Ščurki: Ne le neprijetnost, temveč tudi zdravstveno tveganje
Ščurki so pogosti v kuhinjah in ogrevalnih sistemih, kjer se hitro razmnožujejo. Nemški ščurek lahko proizvede do 240 jajc na mesec. Ščurki lahko širijo bakterije, kar kaže na nečistočo prostorov za pripravo hrane. Mikrobi se lahko širijo iz telesa ščurkov ali njihovih iztrebkov, kar lahko povzroči zastrupitve s hrano. Zaradi svojih dolgih nog so zelo hitri in jih je težko ujeti, lahko pa preživijo dolgo brez hrane.
Na spletni strani Zavoda DDD je zapisano, da ščurki raje hodijo kot letijo in se podnevi skrivajo na nedostopnih mestih, kot so jaški in med deskami.