V slovenskem državnem zboru so danes predstavili novelo zakona, ki omogoča biomedicinsko oploditev za samske in istospolne ženske. Ta pomembna zakonodajna sprememba, ki jo podpirajo koalicijske stranke Levica, Gibanje Svoboda in Socialni demokrati, je odgovor na dolgoletna prizadevanja za izenačitev pravic v Sloveniji. Kljub temu, da so spremembi nasprotovali številni državljani, novela prinaša pomembne spremembe v pravicah žensk, tako samskih kot tistih v istospolnih zvezah.
Novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo je bila vložena z namenom odprave neustavnosti, ki jo je odkrilo ustavno sodišče. Sodišče je novembra 2024 razsodilo, da prepoved biomedicinske oploditve za samske in istospolne ženske krši ustavne pravice, in naložilo zakonodajalcu, da to neskladje odpravi v enem letu. Ta odločitev je sledila dolgotrajnim razpravam in konfliktom, ki so segali vse do referenduma leta 2001.
Zgodovinski kontekst in politične razprave
Pred skoraj četrt stoletja, aprila 2001, je vlada Janeza Drnovška sprejela podobno novelo zakona. Takrat je predlog zakona sprožil burne razprave, predvsem zaradi določbe, ki je dovoljevala oploditev žensk brez partnerja. Na referendumu 17. junija 2001 je večina volivcev zavrnila predlagane spremembe, saj jih je kar 73,28 % glasovalo proti. Kljub porazu na referendumu pa je vprašanje ostalo aktualno.
Podpora koalicijskih strank in izpolnitev sodbe ustavnega sodišča
Koalicijske stranke so tokrat odločene, da izpolnijo sodbo ustavnega sodišča. Poslanec Matej T. Vatovec je na novinarski konferenci izrazil upanje, da bo novela končno odpravila diskriminacijo in izenačila pravice žensk v Sloveniji z evropskimi standardi. Janja Sluga pa je poudarila, da je nova zakonodaja priznanje raznolikih družinskih struktur, ki že obstajajo v sodobni družbi.
Reakcije javnosti in prihodnji koraki
Čeprav so spremembe zakona deležne podpore nekaterih političnih strank in aktivistov, ostaja del javnosti skeptičen. Nasprotniki menijo, da novela prehitro spreminja tradicionalne vrednote in povzroča razkol v družbi. Kljub temu pa zakonodajalci verjamejo, da bodo s to spremembo končno zagotovili enakopravnost vseh žensk pri dostopu do biomedicinske oploditve.
Nova zakonodaja, ki omogoča biomedicinsko oploditev za samske in istospolne ženske, predstavlja pomemben korak k enakopravnosti in spoštovanju različnih družinskih oblik v Sloveniji. Kljub nasprotovanjem se zdi, da je zakonodajni proces na poti k uresničitvi sodbe ustavnega sodišča, ki bo odpravil dolgotrajno diskriminacijo.
Spletno uredništvo Goriške novice