Pet let po razglasitvi epidemije: Kako se je Šarčeva vlada odzvala na covid-19 in zadnji dan vladanja?

0
46

12. marca 2020 je Slovenija uradno razglasila epidemijo covida-19, kar je naznanil tedanji minister za zdravje Aleš Šabeder. Ta odločitev je sovpadala z zadnjim dnem vlade Marjana Šarca, ki je predala vajeti Janezu Janši.

Razglasitev je temeljila na mnenju NIJZ in Svetovne zdravstvene organizacije, ki je pandemijo razglasila le dan prej.

Prvi primer covida-19 v Sloveniji je bil potrjen 4. marca 2020 pri popotniku iz Maroka. Vlada je hitro uvedla ukrepe: 9. marca je omejila javna zbiranja, 10. marca pa ustavila lete iz Italije, Južne Koreje, Irana in Kitajske. Prav tako je bila zaprta kopenska meja z Italijo, razen za tovorni promet.

Razglasitev epidemije in aktivacija načrta

Na dan razglasitve epidemije je bilo potrjenih 96 okužb. Minister Šabeder je podpisal odredbo o razglasitvi epidemije, kar je omogočilo aktiviranje državnega načrta zaščite in reševanja. Ukrepi so vključevali zaprtje šol in prehod k delu na daljavo.

“Ta scenarij je bil pričakovan. Če bomo razglasili epidemijo, bo imel sistem civilne zaščite podlago, da skupaj z nami vodi tudi koordinacijo,” je dejal minister Šabeder.

Vpliv na zdravstveni sistem

Razglasitev epidemije je močno vplivala na zdravstveni sistem. V bolnišnicah so sprejemali le nujne primere, vse ostale operacije in specialistični pregledi so bili odpovedani. Minister je prepovedal koriščenje dopusta zdravstvenim delavcem, da bi zagotovili zadostno prisotnost osebja.

13. marca 2020 je vlado prevzel Janez Janša. Njegova ekipa je že prvi dan sprejela nove ukrepe za zajezitev virusa. Minister za zdravje Tomaž Gantar je napovedal dodatne omejitve, med drugim prepoved združevanja več kot 100 ljudi.

Prvi val epidemije in kasnejši razvoj

Razglasitev epidemije je trajala do 31. maja 2020, skupaj 80 dni. V tem času je Slovenija doživela še več epidemičnih valov, ki so zaznamovali naslednja leta, vključno z množičnim cepljenjem konec leta 2020.

V petih letih od razglasitve prve epidemije so mnogi ukrepi, ki so se zdeli drastični, postali del vsakdana. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je poudaril pomen hitrega odziva in fleksibilnosti pri soočanju z izzivi.

“Razglašena epidemija je eden od pogojev za aktiviranje državnega načrta civilne zaščite,” je pojasnil Šestan.

Tako slovenska kot svetovna javnost sta se naučili pomembnih lekcij o pripravi na prihodnje zdravstvene krize.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice