Odpadno jedilno olje lahko predstavlja dragoceno surovino za proizvodnjo biogoriv, izdelavo mila, maziv, barv, lakov ali celo dišečih sveč. Vendar pa možnost sistematičnega zbiranja še ni uveljavljena.
Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) v sodelovanju z okoliškimi prebivalci in dvema velikima podjetjema v Industrijski coni Zalog pripravlja strokovne podlage za pilotni projekt zbiranja tega dragocenega odpadka. Projekt je del evropskega projekta ECOLE (Interreg Alpine Space), kjer skupaj z Italijo, Nemčijo, Avstrijo in Francijo raziskujejo možnosti krepitve krožnega gospodarstva v industrijskih conah.
Preobrazba industrijskih con v eko-industrijske parke
Partnerji projekta in analize krožnega gospodarstva kažejo, da industrijske cone lažje prehajajo v eko-industrijske parke, če imajo upravljavca, ki spodbuja optimizacijo storitev ter zmanjševanje ogljičnega odtisa. To vključuje industrijsko simbiozo med podjetji, kot je izmenjava virov, logističnih storitev in energetskih rešitev, na primer uporaba odpadne toplote. Odličen primer je Vodno mesto Atlantis, kjer BTC izkorišča toploto iz bližnje tovarne Aquafil, ki iz odpadnega najlona proizvaja t.i. ekološki najlon.
Odpadno jedilno olje: Neizkoriščen vir
Na RRA LUR poudarjajo, da krožno gospodarstvo ne zajema le optimizacije procesov, temveč tudi vključevanje skupnosti v trajnostne rešitve. V Industrijski coni Zalog so prepoznali vrednost odpadnega gospodinjskega olja, ki bi lahko služilo proizvodnji biogoriv. Čeprav sistematično zbiranje na območju Ljubljane še ni vzpostavljeno, bi to prineslo veliko koristi. Skupnost ČS Polje je izrazila podporo pobudi.
Pilotni projekt zbiranja olja
V coni delujeta dve ključni podjetji: JP VOKA SNAGA, ki zbira odpadna gospodinjska olja, in KOTO, ki olja predeluje v biodizel. RRA LUR namerava pripraviti strokovne podlage za pilotni projekt zbiranja odpadnega olja iz gospodinjstev v Zalogu. Namen je razviti model zbiranja, ki bi ga lahko preizkusili na območju Zaloga po potrditvi strateške odločitve o sistematičnem zbiranju.
Prvi Korak: Ozaveščanje
Ključno je, da prebivalci prepoznajo vrednost pravilnega ravnanja z oljem. Zato je 18. februarja 2025 RRA LUR v sodelovanju s ČS Polje organizirala zabavno ozaveščevalno delavnico. Na delavnici so udeleženci spoznali nevarnosti nepravilnega odlaganja olj, ki lahko povzročijo:
- Zamašitev cevi in kanalizacije
- Onesnaženje vodnih virov
- Onesnaženje podtalnice
- Privabljanje glodavcev
Udeleženci so se seznanili tudi s postopkom predelave odpadnega olja v biodizel. Trenutna zakonodaja zahteva vmešanje biodizla v dizelsko gorivo vsaj 7%. Olje po uporabi ohladite, prelite v plastenko in ga odložite na zbirnih točkah:
- Podjetje KOTO v Industrijski coni Zalog
- Zbirni centri JP VOKA SNAGA na Barju ali Povšetovi ulici
Odpadno olje kot surovina za sveče
Delavnico je vodil Bogdan Dobnik iz podjetja BOLJE, kjer imajo za odpadno olje domiseln recept, ki ga preoblikuje v dišečo svečko Oilright. Udeleženci so se zabavali ob izdelavi svečk.
Projekt ECOLE razvija mrežo eko industrijskih con za krožno gospodarstvo v alpskih regijah. Evropska unija financira projekt v okviru programa Interreg območje Alp. Stališča v članku so avtorstvo RRA LUR in ne nujno EU ali uredništva Naša Ljubljana
Spletno uredništvo Naša Ljubljana Stališča v članku so avtorstvo RRA LUR