Nov zakon o gostinstvu: Gostinci ostro proti brezplačni vodi za goste

0
34

V Ljubljani je na dnevnem redu vlade predlog novega zakona o gostinstvu, ki predvideva brezplačno pitno vodo za goste iz javnega vodovodnega omrežja. Gostinci temu predlogu ostro nasprotujejo, saj menijo, da bi morala ostati odločitev o brezplačni strežbi v rokah gostincev. Poudarjajo, da uvedba takega zakona pomeni dodatne obveznosti brez nadomestila.

Zveza potrošnikov Slovenije je že lansko poletje vlado pozvala, naj uredi brezplačno strežbo vode v gostinskih lokalih in zdraviliščih. Po njihovem mnenju so gostje pogosto prisiljeni plačevati za vodo iz pipe ali pa ta sploh ni na voljo. Vlada je sedaj ta predlog vključila v osnutek novega zakona o gostinstvu, kar je sprožilo ostre odzive med gostinci.

“Izvedeli smo, da predlog zakona vključuje obvezno brezplačno strežbo vode iz pipe, kar za gostince pomeni prisilno opravljanje dodatnih storitev brez plačila,” so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Predsednik OZS, Blaž Cvar, je izpostavil, da imajo gostinci svoj način dela in strežbe, ki vključuje lastno odločitev glede ponudbe vode iz pipe. Prisila z zakonom je po njegovem mnenju nesprejemljiva.

Stroški in pomisleki gostincev

V Sekciji za gostinstvo in turizem pri OZS poudarjajo, da strežba vode ni brez stroškov, saj vključuje pranje vrčev in kozarcev ter delo osebja. Mnogi gostinci že zdaj ponujajo vodo iz pipe, vendar odločajo sami, ali bodo za to zaračunali postrežnino.

“Brezplačno naj bo voda na voljo na javnih mestih, gostincem pa naj ostane odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne,” je dodal Cvar.

Različni pogledi na zakon

Medtem ko potrošniki pozdravljajo predlog zakona kot korak k izboljšanju dostopnosti pitne vode, gostinci opozarjajo na dodatne stroške in obremenitve.

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je že večkrat izrazila nestrinjanje z obveznim uvajanjem brezplačne strežbe, saj vsak gostinec najbolje pozna svoje poslovne potrebe in zmožnosti.

Predlog zakona, ki predvideva brezplačno strežbo vode iz pipe, je sprožil razpravo med gostinci in potrošniki. Gostinci poudarjajo, da bi zakon povzročil dodatne obremenitve brez nadomestila, medtem ko potrošniki menijo, da bi to izboljšalo dostopnost pitne vode. Zakon je še vedno predmet razprave in bo vplival na prihodnji razvoj gostinstva v Sloveniji.

 

Spletno uredništvo Toti Maribor