Nova raziskava, izvedena ob brazilski obali, je prinesla presenetljive ugotovitve o vplivu nezakonitih drog na morsko življenje. Znanstveniki so potrdili, da so morski psi v teh vodah kontaminirani s kokainom, kar je posledica odvrženih pošiljk drog tihotapcev.
Raziskovalci že dolgo časa domnevajo, da droge, ki jih tihotapci odvržejo v ocean, lahko vplivajo na morsko življenje. Nedavna študija fundacije Oswaldo Cruz v Braziliji je prvič prinesla trdne dokaze o tem pojavu. Študija je pokazala, da droge, ki onesnažujejo ocean, resnično vplivajo na morske pse.
V preteklosti so že odkrili velike količine kokaina v vodah ob Floridi, Južni in Srednji Ameriki. Tokrat so znanstveniki secirali 13 divjih morskih psov, ki so jih kupili od lokalnih ribičev v Braziliji. Izbrali so prav to vrsto morskih psov, ker vse življenje preživijo v obalnih vodah in so tako najbolj izpostavljeni onesnaženju s kokainom.
Analiza je potekala s pomočjo tekočinske kromatografije s tandemsko masno spektrometrijo. Ta tehnika omogoča ločevanje molekul v tekočini in je razkrila prisotnost kokaina in benzoilekgonina, glavnega metabolita kokaina, v mišičnem in jetrnem tkivu morskih psov. Rezultati so bili šokantni: vsi testirani morski psi so bili kontaminirani s kokainom, koncentracije pa so bile kar 100-krat višje kot pri drugih morskih živalih, preučenih v preteklosti.
Ugotovili so, da je v mišičnem tkivu več kokaina kot v jetrih, kar odpira nova vprašanja o tem, kako droga vpliva na fiziologijo morskih psov. Gre za prvo študijo, ki je odkrila prisotnost kokaina v prosto živečih morskih psih. Kljub temu znanstveniki opozarjajo, da je raziskava omejena in da vpliv kokaina ter benzoilekgonina na življenje morskih živali še ni popolnoma razjasnjen.
Spletno uredništvo