Granata iz prve svetovne vojne šokantno odkrita pri Mostu na Soči

0
74

V ponedeljek je pri Mostu na Soči delavec med gradbenimi deli naletel na nenavadno odkritje. Odkril je 350-kilogramsko italijansko granato iz prve svetovne vojne, ki je več kot stoletje tiho počivala pod površjem zemlje. Državni pirotehniki so jo nemudoma odpeljali na varno lokacijo.

Presenečenje med gradbenimi deli

Pri gradbenih delih v okolici Mosta na Soči je delavec naletel na 305-milimetrsko granato, ki je tehtala 350 kilogramov. Ta granata, verjetno iz zadnjih bitk prve svetovne vojne, je bila izstreljena, vendar zaradi napake na vžigalniku ni eksplodirala. Namesto tega se je zarila meter in pol globoko v lapornato zemljo. Poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, Darko Zonjič, je pojasnil, da je takih primerov, ko granata zataji, bilo kar precej.

Varnostni ukrepi in uničenje

Pirotehniki državne enote so hitro poskrbeli za odstranjevanje nevarne najdbe. Granato so previdno naložili na tovornjak in jo odpeljali v skladišče, kjer bo počakala na varno uničenje. Ob tej granati so našli tudi prebojno nemško topovsko granato kalibra 77 milimetrov, ki pa ni bila nevarna, saj je bila očitno pozabljena med premikanjem avstrijskih ali nemških vojakov na nove položaje.

Zgodovinski kontekst

Odkritje granate pri Mostu na Soči nas spomni na burno obdobje prve svetovne vojne, ko so se italijanski in avstrijski vojaki spopadali na tem območju. Granata je verjetno ena izmed zadnjih izstrelkov, ki so jih italijanski vojaki sprožili med umikom po kobariškem preboju oktobra 1917. Spominja nas na kaotične razmere in nevarnost, ki so jo predstavljala neeksplodirana ubojna sredstva.

 

Spletno uredništvo Goriške novice