V zadnjem času so cene zlata dosegale nove rekorde, kar je povzročilo burne reakcije na svetovnih borzah. Po podatkih ameriške banke Bank of America bi lahko zlato ob morebitni trgovinski vojni postalo najbolj donosno premoženje. Zaradi vse večjega števila nezakonitih rudnikov pa nekateri napovedujejo resne posledice. Cene zlata so februarja kar devetkrat dosegle zgodovinske najvišje vrednosti, in po kratkem padcu se je vrednost utrdila. Analitiki pričakujejo, da bi cena lahko kmalu dosegla 3000 ameriških dolarjev za unčo. Glavni razlog za to rast je ameriški predsednik Donald Trump s svojimi trgovinskimi ukrepi, ki sprožajo strah pred gospodarskimi pretresi. Tradicionalno vrednost zlata raste v nemirnih časih, saj vlagatelji iščejo varno zatočišče.

Trgovinska negotovost in povpraševanje po zlatu

Negotovost, ki jo povzročajo pandemija covida-19, konflikti v Ukrajini in Gazi, visoka inflacija ter povečani nakupi zlata s strani centralnih bank, je v zadnjih letih dodatno povečala vrednost te plemenite kovine. Razprave o novih ameriških carinah na mehiško, kanadsko in kitajsko blago so že same po sebi prinesle pospešek v povpraševanju. Trumpove grožnje so zdaj postale stvarnost.

Povečano povpraševanje v New Yorku in Londonu

Letos je cena zlata narasla za približno devet odstotkov, potem ko je lani zrasla za 25 odstotkov. Na ameriškem trgu je cena še dodatno zrasla zaradi bojazni, da bi tudi zlatarski sektor lahko bil vključen v carinske omejitve. V New Yorku, kjer se trguje s terminskimi pogodbami, je povpraševanje po zlatu povzročilo gnečo med vlagatelji, ki želijo do fizičnega zlata, shranjenega v londonskih skladiščih.

»Ko vrednost zlata raste, se ga hoče polastiti vse več ljudi,« je komentiral Marc Ummel iz nevladne organizacije Swissaid.

Nezakonito rudarjenje in njegove posledice

Z rastjo cen zlata se povečuje tudi nezakonito rudarjenje, kar prinaša številne konflikte. Posebej problematično je v Afriki, kjer v državah, kot so Gana, Zimbabve in Južnoafriška republika, majhna in srednje velika rudišča predstavljajo večino delovne sile v rudarskem sektorju. Velik del zlata, pridobljenega na ta način, ostaja neregistriran in konča na črnem trgu. Po poročilu Swissaida se je tihotapljenje zlata v Afriki v zadnjem desetletju več kot podvojilo. V Južnoafriški republiki je v zapuščenem rudniku umrlo najmanj 87 ljudi, večinoma priseljencev; več kot 40, večinoma žensk, pa je izgubilo življenje ob zrušitvi rudnika v Maliju.

Geopolitične napetosti in zlato

Zlato igra pomembno vlogo tudi v financiranju državljanske vojne v Sudanu, kjer se je proizvodnja zlata od leta 2022 skoraj podvojila. Na vzhodu Konga izkoriščanje zlata ostaja glavni vir dohodka za oborožene skupine, kar vodi v sveže konflikte.

Fort Knox in zlato v središču pozornosti

Zlato je ponovno v središču pozornosti, ko sta Donald Trump in milijarder Elon Musk izrazila željo obiskati Fort Knox, kjer ZDA hranijo polovico svojih zlatih rezerv. Če je tam res shranjenih vseh 147 milijonov unč zlata, kot pravijo uradni viri, znaša vrednost teh zalog okoli 415 milijard ameriških dolarjev.

 

Spletno uredništvo