Tragičen dogodek, ki se je zgodil v Dublinu, osvetljuje nevarnosti prekomernega pitja vode. Sean O’Donnell, 59-letni oče treh otrok, je januarja 2020 umrl zaradi intoksikacije z vodo. To se je zgodilo po tem, ko so mu v bolnišnici St. Vincent’s University svetovali povečano uživanje tekočine po rutinskem kirurškem posegu.
Hiponatriemija: Ko telo nezdravo reagira na vodo
Intoksikacija z vodo, znana tudi kot hiponatriemija, se pojavi, ko raven natrija v krvi pade pod normalne vrednosti. Natrij je ključen elektrolit, ki pomaga uravnavati količino vode v telesnih tkivih. Ko njegova raven močno upade, voda začne nabrekati v in okoli telesnih celic, kar je lahko usodno, še posebej, če se to zgodi v možganih, kjer ni prostora za širjenje.
Strokovnjaki opozarjajo, da lahko že zaužitje 1,4 litra vode v eni uri povzroči življenjsko nevarno stanje. Sean je umrl zaradi otekanja možganov, ki je povzročilo srčni zastoj. Bolnišnica St. Vincent’s je priznala, da ni ustrezno spremljala njegovega vnosa tekočine, kar je privedlo do tragične smrti.
Pretekli primeri
Podobni tragični primeri so bili zabeleženi tudi pri športnikih in drugih posameznikih. Na primer, David Rogers, 22-letni fitnes inštruktor, je umrl zaradi prekomernega pitja vode med maratonom v Londonu leta 2007. Prav tako je Ashley Summers, mati dveh otrok iz Indiane, leta 2003 umrla po zaužitju dveh litrov vode v 20 minutah.
Simptomi in tveganja hiponatriemije
Simptomi hiponatriemije lahko vključujejo slabost, bruhanje, utrujenost, mišične krče, nemirnost, glavobol in zmedenost. Tveganju so izpostavljeni športniki, bolniki z odpovedjo ledvic in tisti, ki jemljejo določena zdravila, kot so antidepresivi.
Zgodba Seana O’Donnella je žalostno opozorilo o nevarnostih prekomernega pitja vode. Medtem ko je hidracija bistvena za zdravje, je pomembno, da se zavedamo tudi tveganj, ki jih prinaša prekomerno uživanje vode.
Spletno uredništvo