Tihi vplivi: Kako družbeni krogi oblikujejo ločitvene odločitve moških in žensk

0

Ločitev lahko za posameznika predstavlja globoko čustveno izkušnjo, ki jo mnogi primerjajo celo s smrtjo bližnje osebe. Vendar pa moški in ženske proces ločitve doživljajo in nanjo reagirajo precej različno. Nedavna britanska raziskava, ki je zajela več kot 2000 ločencev, je razkrila zanimive razlike v motivih, ki posameznike pripeljejo do odločitve o koncu zakonske zveze.

Raziskava, ki jo je izvedel inštitut Vision Critical, je pokazala, da se ženske v večini primerov odločijo za ločitev same, na podlagi svojih občutkov, opažanj in notranjih premislekov. Njihova odločitev temelji na osebnih izkušnjah, kot so občutki nezadovoljstva, pomanjkanje povezanosti ali dolgotrajne težave v odnosu, ki jih ne vidijo kot rešljive. Ženske pogosto ločitev vidijo kot način za iskanje čustvene osvoboditve ali izboljšanje kakovosti življenja.

Na drugi strani pa so moški pogosto bolj podvrženi zunanjim vplivom, predvsem prijateljskim krogom. Četrtina anketiranih moških je priznala, da so na njihovo odločitev za ločitev vplivali prijatelji, ki so se sami ločili ali prekinili dolgotrajne zveze. Prijatelji, ki gredo skozi razpad zakona, lahko ustvarijo t. i. “učinek domin”, kjer se ena ločitev v družbenem krogu lahko razširi in vpliva tudi na druge zakone. Moški v takih primerih pogosto primerjajo svoje lastne težave z izkušnjami prijateljev, kar lahko zamaje njihovo stabilnost v zakonu in vodi v lastno odločitev o prekinitvi zveze.

Pomenljivo je, da ta vpliv prijateljev na ženske ni tako izrazit. Le majhen odstotek žensk poroča, da bi ločene prijateljice ali znanke vplivale na njihovo odločitev o razhodu. To še dodatno potrjuje ugotovitve, da so ženske pri tej odločitvi bolj samostojne in se redkeje opirajo na zunanje vzorce.

Strokovnjaki, ki so raziskavo vodili, so poudarili, da je iskanje potrditve v socialnih krogih za ljudi naravno, zlasti v trenutkih življenjskih prelomnic. Ko se v okolici zgodi ločitev, mnogi začnejo opažati podobne težave tudi v svojih odnosih, kar pogosto vodi do povečanja dvomov in notranjih razpok v zvezi.

Raziskava je tako osvetlila zanimivo dinamiko med socialnimi vplivi in osebnimi odločitvami pri ločitvi. Čeprav imajo moški in ženske različne vzgibe in poti, ki jih vodijo do konca zakona, je jasno, da družbeni in prijateljski odnosi igrajo pomembno vlogo, zlasti pri moških. Ločitev tako ni le stvar posameznika, ampak v mnogih primerih tudi širšega družbenega kroga, ki lahko odločilno vpliva na življenjske odločitve.

Spletno uredništvo