Pred dnevi so se v Balah odprla vrata 3. Festivala teranina, ki poteka vse do danes zvečer in predstavlja pomemben korak k zaščiti geografskega porekla tega priljubljenega istrskega likerja.
Med 20 razstavljavci so nosilci prvih oznak IQ istrska kakovost za teranino Destilerija Aura, Štifanić Distillery, Destilerija Krulčić, Dellbiecco Distillery, Sempervivum Distillery, Amoroso Spirits & Liqueurs, Destilerija Vivoda in Destilerija Rossi. Načelnik Občine Bale, Edi Pastrovicchio, je podelil srebrne diplome, ki so jih prejeli proizvajalci Darna, Imagine Spirits, Martesi, Sempervivum, Brandystra in Destilerija Dellbiecco.
Direktor Turistične skupnosti Istrske županije Denis Ivošević je podelil bronaste diplome, ki so šle Destileriji Frane, Istarski kapljici in Damijanić Destileriji.
Predsednik ocenjevalne komisije Igor Lukić je podelil zlate diplome, ki so jih prejeli Destilerija Krulčić, Rossi, Destilerija Štifanić, Amoroso Spirits, OPG Zalar, OPG Dobrilović, Sossich Wines, AB Vina – Anđelo Brčić in Destilerija Vivoda.
Veliko zlato diplomo je Destileriji Aura podelil istrski župan Boris Miletić, ki je tudi uradno odprl festival. Dogodek je obogatila glasbena izvedba hrvaške, istrske in baljanske himne, ki jo je izvedel zbor Društva upokojencev Občine Bale.
Priložnost za zaščito geografskega porekla
O pomembnosti trenutka in priložnosti za geografsko zaščito istrskega teranina sta spregovorila Renato Krulčić, proizvajalec in predsednik združenja Lambik, ter predsednik Klastera IQ Krešimir Juričić. Direktor Turistične skupnosti Istrske županije Denis Ivošević in vodja Oddelka za kmetijstvo Istrske županije Ezio Pinzan sta poudarila, da so dogodki, kot je ta, izvrstna priložnost za promocijo domače proizvodnje in zaščito porekla teranina.
Razprava o zaščiti teranina
Pred odprtjem festivala je v gradu potekala razprava med strokovnjaki in proizvajalci o tipizaciji in možnih smereh zaščite teranina. V duhu Festivala teranina so bile organizirane delavnice izdelave pralin s teraninom. Ljubitelji teranina in slikanja so prav tako prišli na svoj račun, saj sse je v soboto ob 16. in 18.30 uri odvijala delavnica “teranino & paint”, kjer so udeleženci ob pitju teranina slikali žensko Teranina, saj se dogodek sovpadal z Mednarodnim dnevom žensk. Motiv na slikah bo poleg teranina tudi metulj, simbol Občine Bale.
Iz OPG Herbarij so predstavili naravno kozmetiko za nego obraza in telesa iz olja grozdnih semen terana. Prav tako so organizirali delavnico izdelave mazil in balzamov za ustnice, ki bo potekala ob 16.30 uri oba dneva festivala. V soboto, 8. marca, ob 12.30 uri je potekalo tekmovanje v pripravi koktajlov na osnovi teranina, najboljši udeleženci pa so prejeli plaketo strokovne žirije in atraktivno darilo – lambik.
Vstop na Festival teranina je brezplačen, cena začetnega paketa za konzumacijo pa znaša 7 evrov, kar vključuje primerno steklen kozarec za degustacijo in 2 bona za konzumacijo, medtem ko dodatna konzumacija stane 3 evre, oziroma 6 evrov za koktajle.
Organizatorji v Bale vabijo domače in tuje goste ter opozarjajo, da manifestacija bogati ponudbo predsezone na zahodni obali Istre in temelji na dejstvu, da so Bale del združenja Cittaslow, oziroma mest počasnega življenja. Pobuda se je začela leta 1999 v Toskani, danes pa je v združenju več kot 300 mest iz več kot 30 držav, med katerimi je Bale edina občina na Hrvaškem, poleg Makarske in Samobora. Gre za mesta z lokalno izkušnjo, zelenjem, socialno občutljivostjo, krožno ekonomijo, spokojnim načinom življenja in ohranjanjem starega mestnega jedra.
Nensi Pereša vodja Turistične skupnosti Občine Bale je poudarila, da bodo še naprej delali na spodbujanju radosti in pozitivnega življenja, vračanju k izvirnim vrednotam kljub potrošništvu in ohranjanju duha skupnosti v sodobnih časih.
Spletno uredništvo Naša Primorska