Svetovni dan voda: Je pitna voda iz pipe privilegij?

0

Na svetovni dan voda, ki ga obeležujemo 22. marca, se vsako leto spomnimo na pomen pitne vode in trajnostno rabo vodnih virov. Kljub temu mnogi še vedno jemljejo dostop do čiste, pitne vode kot nekaj samoumevnega, opozarja Borut Mozetič, direktor novogoriške družbe Vodovodi in kanalizacija.

Pitna voda kot privilegij

Podatki kažejo, da odrasla oseba dnevno porabi približno 120 litrov vode, kar vključuje pitje, higieno in druge potrebe. Štiričlanska družina porabi približno 14 kubičnih metrov vode mesečno. Mozetič poudarja, da le malo svetovnega prebivalstva uživa privilegij pitja vode neposredno iz pipe. Komunalna podjetja po Sloveniji, združena pod Zbornico komunalnega gospodarstva, si prizadevajo za promocijo pitja vode iz pipe pod sloganom “Pijmo vodo iz pipe”, saj je ta bolj zdrava in prijaznejša okolju kot ustekleničena voda. Povprečni Slovenec namreč letno zavrže več kot sto plastenk zaradi ustekleničene vode.

“Zelo malo svetovnega prebivalstva ima privilegij, da lahko pije vodo iz pipe,” pravi Mozetič. “Ta privilegij komunalna podjetja po vsej Sloveniji promoviramo kot bolj zdravo in okolju prijazno alternativo pakirani vodi.”

Ozaveščanje o pomembnosti vode

Ob svetovnem dnevu voda novogoriško podjetje pripravlja vodene oglede po vodarni Mrzlek in Centralni čistilni napravi Nova Gorica, da bi javnost osvestili o potrebnih postopkih za pripravo pitne vode in čiščenje odpadne vode. Mozetič pojasnjuje, da so ogledi zasnovani tako, da uporabnike osveščajo o odgovornem ravnanju z vodo, bodisi pitno ali odpadno. Vsak posameznik lahko s svojim ravnanjem prispeva k odgovornemu ravnanju z okoljem.

“Na tak nazoren način želimo uporabnike osvestiti, kako naj vsak od nas odgovorno ravna z vodo, pa naj bo to pitna ali umazana,” dodaja Mozetič.

Ogledi in dodatne aktivnosti

Ogledi bodo potekali danes med 14.30 in 18. uro ter jutri, med 9. in 17. uro, med lokacijama pa bodo na voljo tudi brezplačni prevozi. Gre za edinstveno priložnost, da se javnost seznani s kompleksnostjo delovanja teh “tovarn” vode in spozna, kako pomemben je vsak posameznikov prispevek k varovanju okolja.

 

Spletno uredništvo