Dr. Jaka Vodeb, slovenski fizik, je v sodelovanju z znanstveniki iz Velike Britanije in Nemčije odkril nov pojav, povezan s koncem vesolja. S kvantno simulacijo so preučili razpad lažnega vakuuma, ki bi lahko popolnoma spremenil strukturo vesolja, vendar šele čez več milijard let.

Raziskava je bila izvedena na Univerzi v Leedsu, Forschungszentrum Jülich in Avstrijskem inštitutu za znanost in tehnologijo.

Dr. Vodeb in njegova ekipa so s pomočjo kvantnega računalnika, t. i. kvantnega žarilnika, opazovali “ples” mehurčkov, ki vključuje njihovo nastajanje, rast in interakcijo. To je omogočilo neposredno simulacijo dinamike lažnega vakuumskega razpada v velikem merilu, kar je prvi tovrstni primer.

Mehanizem lažnega vakuuma pojasnjen s preprostim primerom

Raziskovalci so za lažje razumevanje uporabili analogijo s plastenko vode. Plastenka z destilirano vodo, postavljena v zamrzovalnik, ostane v tekočem stanju, dokler jo ne pretresemo, kar sproži takojšnje zamrzovanje. Podobno bi vesolje, ujeto v lažnem vakuumu, lahko prešlo v stabilno stanje pravega vakuuma.

Pomembne implikacije za prihodnost znanosti in tehnologije

Raziskava ne prinaša zgolj novega vpogleda v kozmološke procese, temveč ima tudi praktične posledice za razvoj kvantnega računalništva. “Ta odkritja ne premikajo le meja znanstvenega znanja, temveč utirajo pot prihodnjim tehnologijam, ki bi lahko korenito preobrazile področja, kot so kriptografija, znanost o materialih in energetsko učinkovito računalništvo,” je pojasnil Vodeb.

Vesolje in njegova prihodnost

Čeprav ta proces lahko sproži pomembne spremembe v strukturi vesolja, znanstveniki ocenjujejo, da se bo to zgodilo šele čez milijarde let. Kljub temu pa raziskava odpira nove poti za razumevanje vesolja in razvoj naprednih tehnologij.

 

Spletno uredništvo