Razvpiti pater Rupnik našel zatočišče v italijanskem samostanu
Marko Rupnik, nekdanji jezuitski duhovnik, ki ga obremenjujejo resne obtožbe o spolnih zlorabah, je po novem našel zavetje v samostanu v italijanskem mestu Montefiolo. V tem nekdanjem samostanu benediktinskih sester Priscille, kjer še vedno prebiva nekaj nun, je Rupnik skupaj s svojimi sodelavci iz centra Aletti začel novo poglavje svojega življenja.
Po poročanju Reporterja so se Rupnik in njegovi kolegi jezuiti naselili v samostanu, kjer so prevzeli nadzor nad posestjo. Obiskovalcem je vstop prepovedan, kar še dodatno zbuja pozornost javnosti. Nune, ki še vedno prebivajo tam, naj bi bile v kratkem preseljene na drugo lokacijo, kar naj bi nadzoroval kardinal Angelo De Donatis, eden izmed glavnih zaščitnikov Rupnika.
Vloga kardinala De Donatisa
Kardinal De Donatis je v preteklosti zavračal obtožbe proti Rupniku kot neutemeljene in ga javno hvalil, pri čemer je ignoriral zahteve žrtev po pravici. Njegova vloga v selitvi nun iz samostana je ključna, saj poleg financ bdi tudi nad nepremičninami, kamor se bodo nune preselile.
Situacija v Montefiolu je sprožila val ogorčenja med javnostjo, še posebej zaradi prepovedi dostopa novinarjem in občutka, da so nune talke situacije. Kljub obtožbam, ki visijo nad Rupnikom, je slednji s pomočjo svojih vplivnih zaveznikov uspel najti novo zatočišče. Dogajanje je tako sprožilo številne debate o vplivu cerkvenih avtoritet in pravicah žrtev.
Celotno zgodbo o dogajanju v samostanu in o tem, kako je novinarjem preprečen vstop, si lahko preberete v časopisu Reporter.
Zgodba Marka Rupnika in samostana v Montefiolu je še en opomnik o kompleksnosti in težavnosti cerkvenih zlorab in zaščite storilcev. Kljub poskusom medijev, da bi razkrili resnico, je dostop do informacij pogosto otežen.
Spletno uredništvo Goriške novice