Prvi smrtni primer virusa ptičje gripe pri ljudeh sproža strahove pred pandemijo

0
34

V ZDA je bil nedavno zabeležen alarmanten primer smrti zaradi virusa ptičje gripe H5N1, ki je prvič preskočil na človeka. Prva smrtna žrtev v Louisiani je sprožila strahove o možnosti nove pandemije.

Virus, ki se je razširil s ptic na sesalce, zdaj ogroža ljudi in zahteva hitro ukrepanje na globalni ravni. Znanstveniki opozarjajo, da je čas za pripravo na morebitno pandemijo zdaj bolj nujen kot kdajkoli prej.

Prejšnji mesec je moški v srednjih 60-ih iz Louisiane podlegel okužbi z virusom H5N1. Genetska analiza je pokazala, da se je virus v njegovem telesu razvijal, kar povečuje njegovo nevarnost. Strokovnjaki opozarjajo, da hitro širjenje in mutacija virusa zahtevata nujno globalno ukrepanje za pripravljenost na pandemijo, da bi preprečili morebitne vrzeli pri razvoju in dobavi novih cepiv.

Strokovnjaki pozivajo k nujnemu ukrepanju

V reviji Science je dr. Nicole Lurie, izvršna direktorica CEPI za pripravljenost in odziv, skupaj z drugimi strokovnjaki opozorila, da je virus H5N1 v zadnjih letih preskočil z ptic na sesalce, vključno s kravami. Ta prehod je povzročil širšo izpostavljenost in občasne okužbe pri ljudeh v ZDA in po svetu. V Kanadi je bil zabeležen tudi primer najstnika, ki je hudo zbolel, vendar si je kasneje opomogel.

Poudarili so, da je treba “pobudam za pripravljenost na pandemijo nujno zagotoviti sredstva in jih izvesti”. Izboljšanje pripravljenosti zdaj lahko reši življenja in zmanjša družbene ter gospodarske motnje, če H5N1 ali drug izbruh postane pandemija.

Širjenje med živalmi in ljudmi

Od aprila 2024 je H5N1 v ZDA okužil skoraj 70 ljudi, eden izmed njih je umrl. Virus je prizadel več kot 165 milijonov perutnine in bil odkrit v številnih čredah goveda v 17 zveznih državah. Poleg tega je bil zaznan tudi pri drugih sesalcih, kot so tjulnji, miši, koze in domače mačke, kar kaže na njegovo vse večjo sposobnost prilagajanja na nove gostitelje.

Izzivi pri razvoju cepiv

Strokovnjaki opozarjajo, da virus H5N1 predstavlja vse večjo nevarnost zaradi možnih mutacij, ki bi lahko povzročile hujše okužbe pri ljudeh. Razvoj in distribucija cepiv proti H5N1 sta zapletena, saj trenutne tehnologije, kot so cepiva na osnovi jajc, zahtevajo več mesecev za proizvodnjo v velikem obsegu. Dodatno oviro predstavljajo dolgotrajna testiranja učinkovitosti in regulatorni postopki, ki upočasnjujejo dostopnost cepiv v primeru pandemije.

“Programi cepljenja so kompleksni in zahtevajo vnaprešnje načrtovanje,” opozarjajo strokovnjaki.

Ključni ukrepi

Strokovnjaki so orisali tri ključna prizadevanja, ki bi jih morali začeti izvajati kot priprave na morebiten širši izbruh H5N1 pri ljudeh:

  • Zdravstveni organi bi morali vzpostaviti program, ki bi vključeval industrijo, vlade, regulatorje in znanstveno skupnost za razvoj hitro razširljivih cepiv proti pandemični gripi, testov in zdravljenj.
  • Treba bi bilo uvesti obsežen program javnega obveščanja, da bi obravnavali napačne informacije in obotavljanje glede cepiv.
  • Vlade bi morale razviti in pregledno testirati stresne situacije načrte za odziv na pandemijo za obravnavo različnih scenarijev bolezni in strategij imunizacije.

Hitro ukrepanje je ključno za preprečitev morebitne pandemije, saj bi pravočasne priprave lahko rešile številna življenja in zmanjšale družbene posledice izbruha.

 

Spletno uredništvo Dolenjske novice