V Washingtonu je zvezno prizivno sodišče v sredo preprečilo vladi predsednika Donalda Trumpa nadaljevanje deportacij osumljenih članov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je Trumpova administracija označila kot tujo teroristično organizacijo.
Odločitev sodišča pomeni, da bo sodni spor glede teh deportacij še naprej potekal, saj vlada ni upoštevala ukaza sodnika Jamesa Boasberga in obrnila letal z več kot 200 ujetniki. Vlada trdi, da bi ustavitev deportacij ogrozila nacionalno varnost ZDA.
Trumpova administracija je želela za deportacije uporabiti zakon o tujih sovražnikih iz leta 1798, ki daje predsedniku posebna pooblastila v času vojne. Sodnik Boasberg je to blokiral, vlada pa se je pritožila. Po porazu na prizivnem sodišču se pričakuje pritožba na vrhovno sodišče ZDA. Predsednik Trump je zaradi blokade zahteval ustavno obtožbo sodnika, kar je povzročilo opozorilo predsednika vrhovnega sodišča Johna Robertsa, da to ni primeren odziv na sodno odločitev.
Reakcije na prizivnem sodišču
Sodnica Patricia Millet je med zaslišanjem o vladni pritožbi izjavila, da vlada z osumljenimi člani tolpe Tren de Aragua ravna slabše kot s osumljenimi nacisti v drugi svetovni vojni. Po njenem mnenju zakon iz leta 1798 ni primeren za uporabo proti nezakonitim priseljencem, ampak je bil namenjen invaziji iz tujine.
Salvador in mednarodni odzivi
Predsednik Salvadorja, Nayib Bukele, je od Trumpove vlade prejel šest milijonov dolarjev za sprejemanje deportiranih Venezuelcev. Bukele, ki vodi kampanjo proti kriminalnim tolpam, je v megazapor Cecot zaprl več kot 86.000 osumljenih članov tolp, vendar so mnoge med njimi kasneje izpustili zaradi pomanjkanja dokazov.
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je najel odvetnike za tožbo, ki zahteva izpustitev 238 njegovih državljanov iz salvadorskega zapora, saj naj bi jih ameriška vlada nezakonito ugrabila. Amnesty International obsoja Trumpove deportacije kot brezobzirno kršitev človekovih pravic in nevaren korak proti avtoritarizmu.
Situacija ostaja napeta, saj Trumpova administracija vztraja pri svojem stališču, medtem ko mednarodni pritiski rastejo. Pričakuje se nadaljnje pravne bitke, ki bodo odločale o usodi mnogih ljudi, vključenih v ta zapleteni primer.
Spletno uredništvo Naša Primorska