Polnoletni osumljenec izsiljevanja mladoletnika v priporu, njegov mladoletni sostorilec na prostosti

0
54

Na današnji izjavi za javnost je vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Maribor Stanko Vidovič predstavil nekaj podrobnosti v povezavi s kriminalistično preiskavo suma storitve dveh kaznivih dejanj izsiljevanja.

Na podlagi sodnih odredb so kriminalisti SKP PU Maribor, pri dveh osebah na območju naše policijske uprave izvedli hišne preiskave zasebnih prostorov in osebne preiskave, na območju Policijske uprave Celje pa še preiskave osebnega vozila, kjer so iskali dokaze o prej navedenih kaznivih dejanjih. Pri tem so bile zasežene elektronske naprave in drugi predmeti, pomembni za nadaljnji kazenski postopek.

Kaj se je dogajalo?

Mladoletnik in odrasli moški osumljena izsiljevanja dečka za prihranke staršev v višini 70.000 evrov.V Mariboru je prišlo do šokantnega primera, kjer sta mladoletnik in odrasli moški osumljena, da sta od osnovnošolskega dečka z grožnjami izsilila 70.000 evrov prihrankov njegovih staršev. Prihranki so bili prvotno namenjeni za gradnjo ali nakup hiše. Po neuradnih informacijah je žrtev izsiljevanja devetošolec, ki naj bi bil tarča svojega vrstnika in odrasle osebe. Slednja sta ga s pomočjo groženj prisilila, da jima je dostavil več kot 70.000 evrov, ki jih je odtujil od svojih staršev.

Preberite tudi:

Maribor: Mladoletni in odrasel moški od dečka izsilila več kot 70 tisoč evrov

Predkazenski postopek, ki ga usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru, poteka zoper dve osebi, in sicer polnoletno ter mladoletno osebo tujega državljanstva, s stalnim, oz. začasnim prebivališčem na območju Maribora. Ugotovili so, da sta od začetka leta, od mladoletne osebe, z resnimi grožnjami izterjala večje zneske gotovine zaradi izmišljenega dolga in si tako pridobila protipravno premoženjsko korist v višini najmanj 62.000 evrov. Pri tem sta pri mladoletnem oškodovancu z resnimi grožnjami povzročila strah in hudo stisko.

Prav tako sta ista osumljenca osumljena še najmanj enega kaznivega dejanja izsiljevanja, storjenega v sostorilstvu v letošnjem letu, ki je ostalo pri poskusu. Tudi v tem primeru je bila žrtev kaznivega dejanja mladoletna oseba.

Polnoletni osumljenec v priporu, mladoletnik na prostosti

Polnoletnemu osumljenemu je bila v četrtek na območju Maribora odvzeta prostost in odrejeno pridržanje na podlagi določil Zakona kazenskem postopku (ZKP). V petek je bil priveden k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Mariboru, ki je zoper njega odredil pripor.

Posledice izsiljevanja mladoletnih oseb

Izsiljevanje oseb za denar ali druge dobrine ali usluge je izjemno resen in zaskrbljujoč pojav, s katerim se je včasih težko spopadati že starejšim, otroci pa so zaradi svoje mladosti v še posebno ranljivem položaju. Situacije, v katerih je otrok žrtev izsiljevanja, od vseh odraslih terjajo hitro, premišljeno, učinkovito in strokovno reagiranje z namenom zaščite otroka pred nadaljnjim izsiljevanjem. Otroci so lahko žrtve različnih oblik izsiljevanja, kot npr. fizičnega (ko nekdo otroku grozi z nasiljem, da bi otrok izročil nekaj, kar povzročitelj od žrtve želi), vse več pa je tudi t. i. spletnega izsiljevanja, kar vključuje grožnje z razkritjem informacij ali intimnih fotografij.

Odrasli, še posebno starši in učitelji, imamo ključno vlogo pri preprečevanju izsiljevanja. Z otroki se je namreč treba odprto pogovarjati, jih vzgojiti za samozaščito in asertivnost v odnosih, obenem pa jih opremiti z informacijami, kdaj in kje lahko poiščejo pomoč. Starši si moramo prizadevati za zaupen odnos z otrokom, da otrok ve, da lahko kadarkoli pride do staršev in deli svoje skrbi, težave, nelagodje. Poskrbeti moramo, da nam bo otrok povedal tudi o težkih situacijah, v katerih se je znašel. Naučiti ga moramo postavljanja meja, tako v realnem kot tudi spletnem okolju. Z otroci se je potrebno pogovoriti, da nasilje oz. izsiljevanje ni njihova krivda in da nihče nima pravice, da ga prisili v kaj, česar noče početi, tako na fizični, kot tudi čustveni in spletni ravni. V kolikor pa je otrok postal žrtev nasilja ali izsiljevanja, moramo nemudoma poiskati pomoč.

Znaki, ki so staršem lahko signal, da se z otrokom nekaj takega dogaja, so lahko številni, odvisni od posameznega otroka in resnosti situacije, v kateri se je otrok znašel. Če se izsiljevanje dogaja v šolskem prostoru, se bo otrok mogoče izogibal šoli, določenim predmetom ali interesnim dejavnostim, pojavijo se lahko psihosomatske bolezni. V kolikor je otrok žrtev izsiljevanja na poti v šolo ali v okolici šole, bo mogoče v šolo hodil po drugi in ne po običajni poti, v šolo bo zamujal, da se bi se izognil nasilnežu, prosil bo za prevoz ali za spremstvo do šole. Ker otroci v zadnjem času vedno več pri vedno nižji starosti uporabljajo internet in pametne naprave, lahko hitro postanejo žrtev izsiljevanja na spletu. Ob tem policija svetuje staršem, da naredijo čim več posnetkov zaslona nastale situacije, izsiljevalca naj ne blokirajo, z njim naj prekinejo komunikacijo, morebitne posnetke in pogovor pa začnejo brisati šele po prijavi policiji in po navodilih policistov.

 

Spletno uredništvo Toti Maribor