Slovenija je julija zabeležila več kot milijon turističnih prihodov, kar je rezultiralo v skoraj 2,9 milijona prenočitev. Kljub visoki številki so podatki Statističnega urada pokazali rahlo upadanje v primerjavi z lanskim letom, saj je število prihodov in prenočitev zmanjšano za en odstotek. V obdobju od januarja do julija pa je število turistov doseglo 3,6 milijona, kar predstavlja triodstotno rast, prenočitev pa je bilo za odstotek več, kar znaša 9,3 milijona.
Domači turisti so julija ustvarili nekaj več kot 152.000 prihodov, kar je šest odstotkov manj kot v lanskem juliju. Prav tako so zabeležili 563.000 prenočitev, kar pomeni sedemodstotni padec. Najpogosteje so se zadrževali v obmorskih občinah, kot so Piran, Izola in Ankaran.
Posebej zanimivo je, da so največ prenočitev med domačimi turisti, skoraj petino, ustvarili otroci, stari med sedem in 14 let, s povprečno dolžino bivanja 4,5 prenočitve.
Prihodov tujih turistov je bilo skoraj 874.000, prenočitev pa 2,3 milijona, kar je primerljivo z lanskim letom. Najbolj priljubljena destinacija za tuje obiskovalce so bile občine Ljubljana, Piran in Bled, ki so skupaj ustvarile več kot tretjino vseh tujih prenočitev.
Med tujimi turisti so bili najpogosteje zastopani posamezniki v starostni skupini od 35 do 44 let, povprečna dolžina njihovega bivanja pa je znašala 2,6 prenočitve.
Največ prenočitev med tujimi turisti so zabeležili Nemci, in sicer nekaj več kot 375.000 prenočitev, kar predstavlja 16 odstotkov vseh tujih prenočitev. Največkrat so prenočili v občini Bovec. Turisti iz Češke so prispevali nekaj več kot 225.000 prenočitev, kar je 10 odstotkov vseh tujih prenočitev, pri čemer so najpogosteje izbrali občino Piran. Med češkimi turisti je prevladovala starostna skupina od 45 do 54 let.
Tudi turisti z Nizozemske so pomembno prispevali k turističnemu obisku, z več kot 220.000 prenočitvami, kar je deset odstotkov vseh tujih prenočitev. Najpogosteje so prenočevali v občini Radovljica, najbolj zastopana starostna skupina pa je bila od sedem do 14 let. Poleg njih so se v Sloveniji pogosto zadrževali turisti iz Belgije, Madžarske in Avstrije, pri čemer so prenočitve madžarskih in avstrijskih gostov v primerjavi z lanskim letom narasle za štiri oziroma dva odstotka.
Gorske občine so bile priljubljena destinacija, saj so zabeležile 39 odstotkov vseh prenočitev, največ na Bledu. Sledile so obmorske občine, ki so ustvarile petino vseh prenočitev, med njimi pa je izstopal Piran. Zdraviliške občine so prispevale 13 odstotkov prenočitev, Ljubljana pa 12 odstotkov.
Domači turisti so največ prenočitev ustvarili v obmorskih občinah, tuji pa v gorskih, kjer je bilo kar 44 odstotkov vseh njihovih prenočitev. Ljubljana je edina občina, ki je zabeležila rast turističnih prenočitev v primerjavi s prejšnjim julijem, in sicer za šest odstotkov, pri čemer je več kot polovica prenočitev potekala v hotelih.
Med domačimi in tujimi turisti so bile najbolj priljubljene nastanitve hoteli, kjer je bilo ustvarjenih skoraj 853.000 prenočitev, kar predstavlja 30 odstotkov vseh. Sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše s 29 odstotki ter kampi z 22 odstotki. Medtem ko je število prenočitev v hotelih ostalo na ravni prejšnjega leta, so zasebne nastanitve zabeležile rast za dva odstotka, število prenočitev v kampih pa je upadlo za dva odstotka.
V prvih sedmih mesecih leta se je število turističnih prihodov in prenočitev povečalo, pri čemer so tuji turisti ustvarili 72 odstotkov vseh prenočitev. Med njimi so prednjačili Nemci, sledili pa so Avstrijci in Italijani. Domači turisti so skupno prenočili skoraj 2,6 milijona krat, kar je tri odstotke manj kot v istem obdobju lani, medtem ko so tuji turisti prenočili 6,7 milijonkrat, kar je tri odstotke več.
Spletno uredništvo