Modra rakovica v Strunjanu: grožnja za slovensko naravo #VIDEO

0
64

Modra rakovica v Krajinskem parku Strunjan

V Krajinskem parku Strunjan je slovenski fotograf Ciril Mlinar Cic nedavno posnel modro rakovico, znano kot Callinectes sapidus. Ta invazivna vrsta, ki izvira iz Amerike, je bila prvič opažena v Sloveniji leta 2019, v zadnjem letu pa so v parku ulovili več kot 860 osebkov. Modra rakovica je zaradi svoje prilagodljivosti in agresivnosti sposobna izpodriniti domorodne vrste, kar predstavlja resno grožnjo lokalnemu ekosistemu.

Fotografski ulov z ekološko noto

Ciril Mlinar Cic, uveljavljen slovenski fotograf, je v Krajinskem parku Strunjan med svojimi fotografski raziskovanji naletel na modro rakovico. “Z modro rakovico sem imel že več srečanj v Istri, tokrat pa prvič tudi pri nas, v strunjanski Stjuži,” je zapisal na svojem družbenem omrežju. Njegova fotografija ni le umetniški presežek, temveč tudi opozorilo o ekološkem problemu, s katerim se sooča Slovenija.

Invazivne vrste in njihov vpliv

Modra rakovica, ki je izjemno prilagodljiva in agresivna, lahko hitro izpodrine domače vrste rakovic. Gre za problem, ki ga v Krajinskem parku Strunjan jemljejo zelo resno. Njihovi strokovnjaki so zapisali, da ta vrsta predstavlja resno grožnjo za biotsko raznovrstnost in ravnovesje lokalnega ekosistema. Od leta 2019, ko je bila prvič opažena v Sloveniji, se je njena populacija hitro povečala, kar kaže na njeno sposobnost prilagajanja in preživetja v novih okoljih.

Ukrepi za zajezitev širjenja

V Krajinskem parku Strunjan so že začeli z različnimi ukrepi za zajezitev širjenja modre rakovice. Ti vključujejo nadzor in spremljanje populacije, pa tudi ozaveščanje javnosti o pomenu ohranjanja lokalne flore in favne. Kljub temu, da so te rakovice lahko nevarne za lokalne vrste, so tudi fascinantne za opazovanje, kar pritegne številne naravoslovce in fotografe.

Kako naprej?

Modra rakovica predstavlja izziv, s katerim se bo treba soočiti z usklajenimi prizadevanji med znanstveniki, naravovarstveniki in lokalnimi prebivalci. Natančno spremljanje in pravočasno ukrepanje sta ključnega pomena za zaščito ekosistema v Krajinskem parku Strunjan in širše.

 

Spletno uredništvo Naša Primorska