Filipine je danes ob začetku novega šolskega leta prizadel uničujoč potres z magnitudo 7,8, katerega središče je bilo južno od obale mesta General Santos na otoku Mindanao. Dogodek je terjal najmanj tri življenja in poškodoval vsaj pet ljudi, medtem ko je več kot 130 popotresnih sunkov z magnitudami med 1,3 in 6,7 dodatno zamajalo že tako nestabilno območje, poroča BBC.

Filipinske oblasti so potrdile smrt treh ljudi, vsi so bili prebivalci mesta General Santos, ki ima približno 720.000 prebivalcev. S prizadetih območij prihajajo poročila o obsežni škodi na stavbah; več kot dvajset zgradb je bilo porušenih.

Po potresu so države v regiji, vključno z Indonezijo in Japonsko, izdale svarila pred cunamiji, večina pa jih je do zdaj že umaknila. Filipini so edina država, kjer opozorilo še vedno velja, saj so na južni obali otoka Mindanao zaznali valove z višino nekaj več kot en meter.

Predsednik poziva k previdnosti

Filipinski predsednik Ferdinand Marcos mlajši je prebivalce pozval, da upoštevajo opozorila pristojnih služb in se umaknejo na višje ležeče predele. “Ne čakajte, vaše življenje je pomembnejše od vsega, kar bi pustili za seboj,” je poudaril v svojem nagovoru.

Potresi so na Filipinih pogosti, saj otočje leži na pacifiškem ognjenem obroču, ki je znano po visoki potresni dejavnosti. Lani oktobra sta Mindanao stresla potresa z močjo 7,4 in 6,7, kar je povzročilo smrt osmih ljudi. Pred tem je v provinci Cebu potres z magnitudo 6,9 zahteval 76 življenj in uničil ali poškodoval 72.000 zgradb.

 

Spletno uredništvo