Nočno življenje v Istri: Mladi iščejo prostor za zabavo
V slovenski Istri se mladi vse pogosteje soočajo s pomanjkanjem prostorov in dogodkov, kjer bi se lahko družili in sprostili, predvsem izven poletne sezone. Koprski študentje in dijaki opozarjajo, da po 22. uri v mestu skorajda ni več dogajanja. Kljub pobudam lokalnih organizacij, mladi še vedno čutijo, da njihov glas ne dobiva zadostne pozornosti.
Zahteve mladih po večji ponudbi
Študentka Tjaša z Univerze na Primorskem izraža željo po večjem številu diskotek in lokacij za zabavo, ne le v Portorožu, ampak tudi v bližini fakultet v Kopru.
“Vsak vikend bi se moralo nekaj dogajati z različno glasbo za različne okuse,” dodaja.
Mladi si želijo več priložnosti za glasbene in kulturne dogodke ter dostopnih in varnih prostorov za druženje.
Različni dogodki, a pomanjkanje prostora
Filip Čok Umek, predstavnik Kluba študentov občine Koper, razlaga, da so dogodki za mlade pogosto organizirani s strani zunanjih akterjev, redkeje pa s strani mladih samih. Klub se seli v nove prostore na Cankarjevi ulici, ki bodo primerni za manjše dogodke. Umek poudarja, da je za oživitev večernega dogajanja potrebna dostopnost, varnost in nizki stroški.
Alen Mujkić, Študentska organizacija Univerze na Primorskem: “Največ težav imamo pri pridobivanju dovoljenj in iskanju prostorov za kakovostne dogodke. V Kopru takšnih prostorov manjka, zato se bojimo, da bo nočno življenje dokončno zamrlo.”
Podpora zavodov z omejenimi možnostmi
Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper (ZMKT) sicer poskuša mladim omogočati različne dogodke, vendar so možnosti omejene zaradi pomanjkanja velikih prireditvenih prostorov. Mladinska delavka Jana Otočan poudarja, da je organizacija nočnih dogodkov zaradi bližine stanovanjskih naselij omejena do polnoči. Župan Mestne občine Koper Aleš Bržan je mlade pozval, naj pripravijo konkretne predloge za dogodke, vendar zaradi zakonodajnih omejitev ne morejo zagotoviti zabav do zgodnjih jutranjih ur.
Ustvarjalci brez ustreznih prostorov
Andreja Korošca, mladega DJ-ja iz Ankarana, skrbi pomanjkanje prostora za nastope v zimskih mesecih. Večino dogodkov organizira sam ali s prijatelji, vendar se srečuje z izzivom iskanja prostora, ki ni v bližini stanovanj.
“Mladi glasbeniki smo večinoma prepuščeni sodelovanju z zasebnimi lokali, kjer lahko občasno nastopimo, a to ni dolgoročna rešitev,” opozarja.
Izkušnje zasebnikov: Stroški in nizka udeležba
Matic Horvat, vodja izolskega lokala Hangar, pravi, da kljub želji po podpori mladim izvajalcem, visoki stroški organizacije dogodkov in nizka udeležba predstavljajo izziv. Lokali, kot je Hangar, poskušajo organizirati koncerte in druge prireditve, a se soočajo z visokimi stroški. Mladi ustvarjalci se znajdejo v začaranem krogu pomanjkanja raznolikih ponudb in povpraševanja.
Medtem ko pobude in ideje za večje dogajanje obstajajo, se zdi, da ključni izziv ostaja pomanjkanje usklajenega sodelovanja med občinami, zavodi, zasebnimi ponudniki in mladimi. Ključno vprašanje je, kakšno mesto si želimo v večernih urah in komu je namenjeno.
Spletno uredništvo Naša Primorska