Specializirano državno tožilstvo (SDT) je lani uspešno vložilo obtožnice in obtožne predloge proti 110 fizičnim in pravnim osebam. Slovenska sodišča so izrekla obsodilne sodbe v 74 primerih fizičnih oseb in enem primeru pravne osebe, kot razkriva letno poročilo, ki ga je podpisala vodja SDT, višja državna tožilka Darja Šlibar.
Učinkovitost SDT pri pregonu najtežjih kaznivih dejanj
SDT ima edinstven položaj znotraj državnih tožilstev, saj obravnava najzahtevnejša kazniva dejanja, pogosto z mednarodnim značajem. Pristojno je za pregon kaznivih dejanj zoper gospodarstvo, hujših kaznivih dejanj v hudodelskih združbah, korupcije, terorizma in trgovanja z ljudmi. Od leta 2021 SDT podpira tudi delo delegiranih tožilcev Evropskega javnega tožilstva.
Rezultati sojenja: Zaporne in denarne kazni
Na podlagi obtožnic SDT so slovenska sodišča lani izrekla obsodilne sodbe, katerih skupna dolžina zapornih kazni za polnoletne storilce znaša 168 let. Poleg tega so obsodili storilce na denarne kazni v skupni višini skoraj dva milijona evrov. Sodišča so izrekla več sodb o odvzemu premoženja v korist proračuna v višini več kot devet milijonov evrov.
Zavarovanje premoženja nezakonitega izvora
Državni tožilci SDT so predlagali začasno zavarovanje premoženjske koristi proti 19 osebam, začasno zavarovanje premoženja pa je bilo podaljšano za 37 oseb, skupno v vrednosti več kot 42 milijonov evrov. V osmih zadevah, ki so bile na koncu lanskega leta v fazi finančne preiskave ali tožbe, je bilo premoženje nezakonitega izvora začasno zavarovano, skupna vrednost pa je znašala skoraj tri milijone evrov.
Izzivi pri kadrovanju v SDT
Na koncu lanskega leta je SDT zaposlovalo 25 državnih tožilcev, od tega 16 imenovanih in devet dodeljenih. Kljub izzivom s kadrovanjem, ki vplivajo na organizacijo dela, SDT ostaja osredotočeno na reševanje prioritetnih zadev.
V lanskem letu so državni tožilci SDT vložili štiri tožbe za odvzem 1,2 milijona evrov premoženja nezakonitega izvora proti 11 fizičnim osebam.
Slovenska sodišča so v lanskem letu sprejela pomembne odločitve, ki poudarjajo učinkovitost delovanja SDT pri pregonu najzahtevnejših kaznivih dejanj. Kljub izzivom na kadrovskem področju, so rezultati dela impresivni in kažejo na pomembno vlogo SDT v slovenskem pravosodnem sistemu.
Spletno uredništvo Toti Maribor