Kako skriti stereotipi vplivajo na vzgojo otrok: Izpoved Ashtona Kutcherja odpira oči

0
24

Tema toksične moškosti je ena od ključnih razprav današnjega časa, še posebej ko gre za vzgojo otrok. Čeprav že sam izraz “toksična moškost” jasno nakazuje na nekaj negativnega, gre za kompleksen fenomen, ki ima globok vpliv na oblikovanje identitete mladih fantov in deklet. Toksična moškost se nanaša na tog, škodljiv nabor pričakovanj in vedenj, ki se od moških pričakujejo v družbi. Ta pristop ni le omejen na odrasle moške, ampak močno vpliva na način, kako vzgajamo svoje otroke – še posebej, ko gre za vzgojo otrok različnih spolov.

Veliko staršev, tudi nevede, pogosto zapade v tradicionalne vzorce vzgoje, kjer fantje veljajo za tiste, ki morajo biti močni, neustrašni in pripravljeni na fizične izzive, medtem ko se od deklet pričakuje, da so nežna, občutljiva in se osredotočajo na svoj videz. Ta vzorec vzgoje lahko pri otrocih povzroči dolgotrajne čustvene in psihološke posledice, saj jim vsiljuje neenakopravna pričakovanja glede njihovega vedenja in sposobnosti.

Dobro znan primer tovrstnih vzgojnih razlik je delil tudi priljubljeni igralec Ashton Kutcher. V nedavnem intervjuju je odkrito spregovoril o tem, kako on in njegova žena Mila Kunis vzgajata svoja otroka, devetletno hčerko Wyatt in sedemletnega sina Dimitrija, na različne načine, kar temelji predvsem na spolnih stereotipih. Priznal je, da, čeprav se tega zaveda, ne more popolnoma ubežati tem družbenim vzorcem, ki so se skozi leta ukoreninili v njegovi lastni miselnosti.

Kutcher je razkril, da se mu zdi lažje, ko vidi sina tvegati in preizkušati svoje meje, medtem ko ob solzah svoje hčerke občuti veliko večje čustveno breme. “Ko sin tvega, ga spodbujam, da gre naprej. Ko joka, ga hitro usmerim k lekciji: ‘Kaj smo se naučili? Gremo naprej.’ Pri hčerki pa se ob njenih solzah povsem zlomim,” je dejal. Priznava, da mu očetovstvo hčerke, še posebej kot prvega otroka, pomeni nekaj izjemno posebnega, kar je v njem sprožilo povsem nova čustva ljubezni in zaščitništva. “Ko sem postal oče deklice, sem se zaljubil kot še nikoli prej v življenju,” je odkrito povedal.

Njegova izpoved odpira vprašanja o tem, zakaj tako pogosto zapademo v stereotipe, ki fantom sporočajo, da morajo biti trdni in neustrašni, medtem ko deklice varujemo in jim dopuščamo, da skozi čustva iščejo svoje odgovore. Tako fantje kot dekleta se učijo in oblikujejo svojo identiteto skozi odzive staršev, zato so ta dvojna merila problematična. Družbeni pritiski, ki od dečkov zahtevajo trdnost in pogum, pogosto vodijo v zatiranje čustev, kar ima lahko dolgoročne posledice na njihovo mentalno zdravje. Nasprotno pa deklicam omogočamo izraz čustev, kar jih lahko omeji v raziskovanju lastne moči in neodvisnosti.

Zanimivo je, da je Kutcher priznal, da tudi njegova žena Mila Kunis pristopa k vzgoji z določenimi razlikami. Pojasnil je, da je do hčerke veliko bolj stroga, medtem ko s sinom uživa v bolj sproščenem in igrivem odnosu. To samo še potrjuje, kako globoko so zakoreninjeni ti spolni stereotipi v naši družbi, celo pri ljudeh, ki se jih zavedajo in si prizadevajo za enakopravnejšo vzgojo.

Ta pogovor razkriva širši problem, ki ga ne doživljajo le zvezdniki, ampak večina staršev po svetu. Stereotipi glede spola in vedenja se prenašajo iz generacije v generacijo in čeprav postajajo vse bolj prepoznani kot škodljivi, so še vedno prisotni v vsakdanjem življenju. Zavedanje o toksični moškosti in njenem vplivu na vzgojo je pomemben korak naprej, vendar je ključnega pomena tudi, da se zavestno trudimo prekiniti te vzorce ter vzgajamo otroke na način, ki jim omogoča, da razvijejo celoten spekter svojih sposobnosti, ne glede na spol.

Spletno uredništvo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj