Izplačilo regresa za leto 2025 je tema, ki zanima mnoge zaposlene v Sloveniji. Regres je dodatek za letni dopust, ki ga delodajalci izplačujejo zaposlenim. Po zakonu mora biti izplačan najkasneje do 1. julija 2025, v posebnih primerih pa do 1. novembra 2025. Višina regresa je odvisna od različnih dejavnikov, predvsem pa od zakonodaje, ki določa minimalne zneske in pravila izplačevanja.
Kdo je upravičen do regresa?
V skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1) imajo delavci, ki so upravičeni do letnega dopusta, pravico do regresa. Delodajalci so dolžni izplačati regres vsem delavcem, ki izpolnjujejo ta pogoj. Izplačilo mora biti izvedeno do konca junija, razen če se v kolektivni pogodbi določi drugače zaradi finančnih težav podjetja.
Minimalni znesek regresa
Pravne določbe zahtevajo, da regres za letni dopust ne sme biti nižji od minimalne plače. Za leto 2025 znaša minimalna plača 1.277,72 evra, kar pomeni, da mora biti regres vsaj toliko visok. Regres do višine povprečne bruto plače, ki je januarja 2025 znašala 2.464,35 evra, je oproščen plačila davkov in prispevkov.
Višina regresa v zasebnem sektorju
Višina regresa v zasebnem sektorju je odvisna od dogovorov med delodajalcem in zaposlenimi ter morebitnih kolektivnih pogodb. Če kolektivna pogodba določa višji znesek od zakonsko določenega, se upošteva višji znesek. ZDR-1 določa minimalno višino, vendar lahko delodajalci izplačajo več.
Delno izplačilo regresa
Regres se izplačuje sorazmerno glede na zaposlitveno obdobje. Če delavec ni zaposlen skozi celotno leto, prejme del regresa, ki ustreza dolžini njegove zaposlitve. Prav tako delavci s skrajšanim delovnim časom prejmejo sorazmeren delež regresa glede na število opravljenih ur.
Vračilo preplačanega regresa
V primeru, da delavec zapusti delovno mesto pred koncem koledarskega leta in prejme preveč regresa, mora delodajalcu vrniti preplačani znesek. Delodajalec lahko preplačilo poračuna pri naslednji plači, vendar mora za to pridobiti delavčevo pisno soglasje.
Spletno uredništvo Dolenjske novice