V Mandanu, Severna Dakota, devetčlanska porota razsodila, da mora Greenpeace plačati Energy Transferu več sto milijonov dolarjev. Tožba se nanaša na incident izpred skoraj desetletja, ko so protesti proti naftovodu Dakota Access prerasli v pravni spor, ki ga je sprožilo podjetje Energy Transfer. Organizacija Greenpeace naj bi po navedbah podjetja spodbujala protestnike in širila dezinformacije.
Razplet tožbe in očitki
Energy Transfer, podjetje iz Dallasa, obtožuje Greenpeace, da je protestnike usmerjalo v nasilna dejanja in jih opremljalo z napačnimi informacijami. Po več kot petih tednih sojenja je porota odločila v prid Energy Transferju, kar pomeni, da mora Greenpeace plačati odškodnino v višini več sto milijonov dolarjev. Greenpeace se bo na odločitev pritožil, saj trdi, da gre za poskus utišanja pravice do mirnih protestov.
Kritike glede nepristranskosti
Pravni strokovnjaki in Greenpeace so izrazili pomisleke glede nepristranskosti sojenja. Večina porotnikov naj bi imela povezave z naftno in plinsko industrijo, kar bi lahko vplivalo na njihovo odločitev. Greenpeace poudarja, da tožba postavlja nevaren precedens, ki bi lahko ogrozil pravico do svobode govora.
Odzivi vpletenih
“Zmaga je za prebivalce Mandana in Severne Dakote,” so komentirali pri Energy Transfer, medtem ko Greenpeace vztraja, da gre za pravico do protesta. “Ne bomo odnehali, ne bomo utišani,” je dejala Kristin Casper iz Greenpeace International.
Posledice in prihodnji koraki
Greenpeace ocenjuje, da bi odškodnina lahko dosegla 660 milijonov dolarjev, kar bi lahko resno vplivalo na njihove dejavnosti v ZDA. V organizaciji poudarjajo, da se bodo borili za zaščito pravice do mirnih protestov in svobode govora. Naslednje srečanje na sodišču bo julija na Nizozemskem.
Greenpeace ostaja odločen, da bo nadaljeval svoje prizadevanja za okoljsko pravičnost, kljub finančnim izzivom, s katerimi se sooča zaradi te tožbe.
Spletno uredništvo Naša Primorska