Evropejci kupujejo in zavržejo več oblačil ter drugih tekstilnih izdelkov kot kadar koli prej, opozarja nedavno poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Poročilo poudarja, da je za prehod z hitre mode na bolj trajnostne izbire potrebna skupna prizadevanja vseh deležnikov, vključno z industrijo.
Evropska agencija za okolje je v svojem poročilu razkrila, da je povprečen prebivalec EU v letu 2022 kupil 19 kilogramov oblačil, obutve in drugega tekstila, kar predstavlja povečanje za dva kilograma v primerjavi z letom 2019. To količino so primerjali z velikim kovčkom, kar ponazarja obseg teh nakupov. Hkrati je bilo v tem letu proizvedenih 6,94 milijona ton tekstilnih odpadkov, kar pomeni 16 kilogramov na osebo.
Okoljske posledice hitre mode
Trenutni sistem proizvodnje in porabe tekstila povzroča velike pritiske na okolje, vključno z uporabo materialov, vode in zemlje, emisijami toplogrednih plinov ter sproščanjem kemikalij in mikroplastike, opozarja EEA. Zato je ključnega pomena, da oblikovalci politik, industrija in potrošniki sodelujejo pri prehodu na bolj trajnostne prakse.
Koraki k trajnostni modi
- Prehod na kakovostnejše in dolgotrajnejše tekstilne izdelke, ki se lahko ponovno uporabijo, popravijo ali reciklirajo.
- Evropska komisija je leta 2023 predlagala revizijo direktive o odpadkih, ki se osredotoča na tekstilne odpadke.
- Evropski poslanci in Svet EU so februarja letos dosegli dogovor o strožjih pravilih za zmanjšanje odpadnega tekstila.
Nove regulative za zmanjšanje tekstilnih odpadkov
Nova pravila vključujejo razširjeno odgovornost proizvajalcev tekstila, ki bodo morali kriti stroške ločenega zbiranja, sortiranja in recikliranja svojih odpadkov. Države članice bodo morale v skladu z dogovorom te sisteme vzpostaviti v 30 mesecih po uveljavitvi direktive.
Doseženi dogovor bo vplival na proizvode, kot so oblačila, modni dodatki, posteljnina, zavese, klobuki, obutev, odeje in kuhinjski tekstil.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana