Nedavna raziskava prinaša fascinantne vpoglede v prihodnost Zemlje, saj razkriva, kako se dnevi na našem planetu postopoma podaljšujejo zaradi nenehnega odmika Lune. Ta pojav, znan kot “lunarna recesija,” povzroči upočasnitev vrtenja Zemlje, kar bi lahko dolgoročno pomenilo, da bi se dnevi podaljšali na približno 25 ur. Vendar se bo to zgodilo šele čez približno 200 milijonov let, kar pomeni, da bomo spremembe le stežka zaznali v okviru človeškega življenjskega obdobja.
Stephen Meyers, geoznanstvenik na Univerzi Wisconsin-Madison, uporablja slikovito primerjavo, da opiše ta pojav: “Zemlja deluje kot umetnostni drsalec, ki upočasnjuje svojo hitrost, medtem ko izteguje roke.” S trenutno razdaljo 384.400 kilometrov med Zemljo in Luno, ki se povečuje za 3,8 centimetra na leto, postaja jasno, da lunarna orbita postaja vse daljša, kar vpliva na vrtenje Zemlje.
Meyers in njegova ekipa sta raziskovala zgodovinske odnose med Zemljo in Luno ter odkrila, da je pred 1,4 milijarde leti dan trajal le 18 ur. Njihova študija uporablja napredne statistične metode za združevanje astronomske teorije z geološkimi podatki, kar omogoča natančno rekonstrukcijo zgodovine sončnega sistema. Podatki kažejo, da je bil dan pred milijardami let krajših urno obdobje zaradi bližine Lune, ki je pospeševala vrtenje Zemlje. Toda z naraščanjem razdalje med obema telesoma se je vrtenje Zemlje postopoma upočasnilo.
Ta raziskava je podprta z natančnimi meritvami, ki so jih omogočali reflektorji, postavljeni na Luni med misijami Apollo, kar omogoča merjenje hitrostnega odmika Lune. Ključen dejavnik tega procesa je gravitacijski vpliv Lune na zemeljske oceane. Lunine plimske sile, ki vlečejo oceansko vodo, skupaj z vrtenjem Zemlje ustvarjajo trenje, kar povzroča upočasnitev vrtenja Zemlje in hkrati povečuje orbito Lune. Poleg tega spremembe v podnebju, kot je taljenje polarnega ledu, vplivajo na vrtenje Zemlje z večanjem ekvatorialne izbokline, kar dodatno prispeva k postopnemu podaljševanju dneva.
Čeprav so te spremembe v dnevnem ciklu komaj zaznavne v človeškem življenju, se bodo z leti kopičile in postopoma pripeljale do podaljšanja dolžine dneva, kar bo dolgoročno vplivalo na naš planet.
Spletno uredništvo