V Planici se vneto pripravljajo na vrhunec sezone v smučarskih skokih, kjer bo Letalnica bratov Gorišek znova v središču pozornosti. Organizatorji upajo, da bo prav letos dolina pod Poncami gostila nov svetovni rekord. Zadnji rekord je bil v Planici postavljen leta 2005, od leta 2011 pa nosi ta naziv norveški Vikersund.
Vodja tekmovanja Aljoša Dolhar je optimističen glede možnosti, da se rekord znova vrne v Slovenijo, saj meni, da bi se lahko to zgodilo že prihodnji konec tedna, ko bo slovenski skakalec morda osvojil prestižno nagrado.
Priprave v polnem teku
Aljoša Dolhar je izjavil:
“Trenutno v Planici imamo zadostno količino snega na doskočišču. Zaradi slabe vremenske napovedi za naslednjih pet do šest dni smo že včeraj prilagodili program. V sklepni fazi priprave smo že začeli strojne priprave, da se izognemo slabšemu vremenu in napovedanim padavinam. Do petka bo doskočišče pripravljeno za skoke, ki se bodo začeli s preizkusi v sredo. Danes začnemo pripravo ledene smučine, ki naj bi bila končana jutri. Prav tako potekajo priprave na naletu, ki bo kmalu pripravljen za nemoteno spuščanje skakalcev.
Vremenske razmere in ekipa
Dolhar poudarja pomembnost vremena:
“Pričakujemo spomladanske razmere in izzive, ki jih te prinašajo. Naša izkušena ekipa je že pripravljena, da se sooči z njimi. Verjamem, da bomo tudi letos kos izzivom in bomo izpeljali odličen vikend.”
Tehnične izboljšave na letalnici
Letos so se posvetili tudi izboljšavam ledene smučine, ki je lani doživela spremembo.
“Naša smučina je prototip in smo se učili iz lanskih izkušenj. Nekatere tehnične pomanjkljivosti smo letos odpravili, zato pričakujemo vrhunsko pripravljeno smučino,” je izpostavil Dolhar.
Prostor za svetovni rekord
Ko gre za polete, sta Vikersund in Planica znana po postavljanju svetovnih rekordov. Trenutni rekord, ki znaša 253,5 metra, drži norveški Vikersund. Avstrijec Stefan Kraft je pred osmimi leti dosegel ta podvig, vendar v Planici verjamejo, da bi lahko letos rekord znova osvojili. Najdlje je na Letalnici bratov Gorišek poletel Japonec Rjoju Kobajaši leta 2019.
“Za svetovni rekord se morajo vsi pogoji poklopiti. Potrebujemo zadosti visok nalet, ugoden veter, odličen skok in pravega tekmovalca. Lani smo imeli takšne razmere, a se je trener odločil za znižanje zaletnega mesta,” je pojasnil Dolhar.
Dodal je, da bi v optimalnih pogojih lahko pristali pri 254 metrih.
Napet boj za kristalne globuse
Četudi se vse ne bo izšlo po načrtu, nas čaka izjemen zaključek svetovnega pokala. Avstrijec Daniel Tschofenig ima pred rojakom Janom Hörlom 94 točk prednosti za veliki kristalni globus, dve posamični tekmi pa sta še na sporedu v Planici. Domen Prevc je na dobri poti za osvojitev malega kristalnega globusa, saj ima pred Timijem Zajcem 83 točk prednosti.
Spletno uredništvo Goriške novice