Pred petimi leti so v norveških vodah naleteli na nenavaden prizor – belega kita, ki je okoli trupa nosil trak, očitno namenjen pritrditvi opreme, kot je kamera. Na pasu je bilo zapisano “Oprema Sankt Peterburg” v angleščini, kar je vzbudilo takojšnje sume, da bi lahko šlo za del ruske vohunske operacije. Kit, ki so mu Norvežani nadeli ime Hvaldimir (kombinacija norveške besede hval za kita in ruskega imena Vladimir), je postal prava lokalna znamenitost in predmet svetovnih špekulacij.
Številni so domnevali, da je kit pobegnil iz ujetništva, kjer bi ga ruska mornarica lahko usposabljala za specifične naloge, saj je kazal vedenjske značilnosti, ki so namigovale na daljši stik s človekom. Pri ribarjenju v divjini se ni najbolje znašel, kar je kazalo na to, da je bil navajen drugačnega okolja, prav tako pa je z veliko radovednostjo raziskoval predmete, ki jih je srečal v vodi.
Olga Shpak, ukrajinska raziskovalka morskih sesalcev, ki je več let preučevala delfine in kite v Rusiji, je med prvimi izrazila prepričanje, da je bil kit resnično povezan z rusko mornarico. Po njenih besedah naj bi bil Hvaldimir vzgojen v ruski vojaški bazi na arktičnem krogu, kjer bi ga lahko učili nalog, povezanih z nadzorom in zaščito vojaških objektov. Shpakova, ki se je po invaziji Rusije na Ukrajino vrnila v svojo domovino, pravi, da so bile te metode pogosto uporabljene za usposabljanje belug, in verjame, da je kit nekega dne preprosto pobegnil.
Po informacijah, ki jih je prejela prek neformalnih kanalov, je ruska stran menda hitro zaznala izginotje “Andruhe”, beluge, ki je bila leta 2013 ujeta na ruskem daljnem vzhodu in leto kasneje premeščena v arktično vojaško bazo. Shpakova domneva, da so pri vadbi kitemu zaupali, da ne bo odplaval, a ta se je očitno podal po svoji poti. Njena ugibanja so podprli tudi satelitski posnetki, ki so pokazali ograje v arktičnih vodah, v katerih bi lahko kit preživel del svojega življenja.
Septembra letos so Hvaldimirja našli mrtvega v norveškem zalivu Risavika. Strokovnjaki so ugotovili, da je poginil zaradi okužbe, ki jo je povzročila palica, zataknjena v njegovih ustih, zaradi česar ni mogel normalno jesti. Čeprav beluge običajno dočakajo tudi 60 let, je bil Hvaldimir star le okoli 15 let. Kljub govoricam o morebitni nasilni smrti obdukcija ni potrdila, da bi bil ustreljen.
Spletno uredništvo