Šutarjev zakon prinaša večjo varnost in manj kršitev #video

0

Z uvedbo Šutarjevega zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje javne varnosti je prišlo do pomembnih sprememb, ki že kažejo prve pozitivne rezultate. Branko Lobnikar je izpostavil, da se je vlada že začela seznanjati z začetnimi ukrepi, vezanimi na izvajanje zakona, ki je stopil v veljavo konec novembra lanskega leta.

Inšpektorat RS za šolstvo je od takrat prejel okrog 45 predlogov zaradi neobiskovanja pouka, v vseh primerih pa so bili obveščeni pristojni centri za socialno delo.

Šutarjev zakon je pomembno preoblikoval kazenske norme zlasti pri bagatelnih kaznivih dejanjih, ki so sedaj obravnavana kot prekrški. Policija je bila določena kot pristojni prekrškovni organ, kar zagotavlja hitrejše in bolj učinkovito obravnavanje prekrškov. Po podatkih Lobnikarja je policija od uveljavitve zakona do konca januarja obravnavala 1231 prekrškov, povezanih s tatvinami in poškodovanjem tuje lastnine do vrednosti 500 evrov.

»Cilj ni represija, temveč večja učinkovitost in doslednost v obravnavi kršitev,« je poudaril Lobnikar.

Poročila kažejo, da so se učinki zakona že začeli kazati v zmanjšanju kršitev javnega reda in povečani stopnji občutka varnosti tam, kjer so policijski ukrepi okrepljeni. Lobnikar sicer opozarja, da je za dolgoročne ocene ukrepov, kot je obiskovanje pouka, še prezgodaj. V prihodnosti pa strokovni svet načrtuje vključitev lokalne skupnosti v določanje varnostno tveganih območij in pregled obstoječih določb zakona za morebitno prenos v področno zakonodajo.

Skupne aktivnosti fursa in policije

V sodelovanju s Fursom, policija izvaja skupne aktivnosti za preverjanje neplačevanja obveznosti. Od oktobra do januarja so na območju jugovzhodne Slovenije zarubili 47 vozil v skupni vrednosti skoraj 59.000 evrov. Kljub temu je osem kršiteljev na kraju poravnalo dolgove, kar je preprečilo rubež. Skupne aktivnosti Fursa in policije se bodo nadaljevale tudi v februarju z načrtovanimi 11 novimi akcijami.

Policija je izvedla varnostne akcije na območjih Ljubljane centra in naselja Brezje v Novem mestu. V okviru teh akcij je bila izvedena kontrola 101 vozila in 115 oseb, pri čemer so izdali 18 plačilnih nalogov, osem opozoril in opravili 18 razgovorov s prebivalci. Te aktivnosti so del širših prizadevanj za povečanje varnosti na tveganih območjih.

Legalizacija romskih naselij

Državni sekretar Jure Leben je izpostavil pilotni projekt legalizacije romskih naselij, pri katerem sodelujejo tudi občine. Leben je napovedal teren v prvi občini in izrazil zadovoljstvo, da se je Mestna občina Novo mesto odločila sodelovati pri legalizaciji in urejanju romskih naselij.

 

Spletno uredništvo Naša Dolenjska