Ustavno sodišče je razveljavilo določbe Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki so bile v nasprotju z načelom enakosti pred zakonom. Omenjene določbe so urejale, kdo ne sme kandidirati za članstvo v organih KGZS.
Novelo zakona so v parlamentarni postopek vložili poslanci koalicijskih poslanskih skupin, vodeno s prvopodpisano Matejo Čalušić, sedanjo ministrico za kmetijstvo. Predlagatelji so omejitve pasivne volilne pravice utemeljevali z namenom preprečevanja konfliktov interesov, zmanjšanja korupcijskih tveganj ter zagotavljanja avtonomije in “depolitizacije” organov KGZS. Vlada Roberta Goloba je prav tako podpirala določbe, čeprav so obstajali pomisleki glede morebitne neskladnosti z ustavo, saj naj bi bile utemeljene na legitimnem cilju varovanja javnega interesa in transparentnosti pri delovanju zbornice.
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona, ki so bile v nasprotju z načelom enakosti pred zakonom. Te določbe so prepovedovale izvolitev oz. imenovanje oseb v organe KGZS, če so bile v obdobju dveh let pred tem člani organov političnih strank na državni ravni, poslanci Evropskega parlamenta, funkcionarji v Evropski komisiji in Evropskem svetu, predsednik republike, predsednik vlade, ministri in državni sekretarji, poslanci, poklicni župani, generalni direktorji in generalni sekretarji ministrstev, direktorji organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, generalni direktor in direktorji generalnih direktoratov v Evropski komisiji ter direktorji občinske uprave ali tajniki občine.
Sodni organ je med drugim ugotovil, da je KGZS v podobnem pravnem položaju kot druge zbornice z obveznim članstvom, kot so notarska, odvetniška, zdravniška, veterinarska in lekarniška zbornica. Zato bi moral biti podan razumen razlog za različno obravnavo KGZS, kar pa ni bil izkazan v zakonodajnem gradivu, odgovoru DZ niti v mnenju vlade.
Odločitev ustavnega sodišča je bila sprejeta s sedmimi glasovi proti enemu. Proti je glasoval Rajko Knez, ki je podal odklonilno ločeno mnenje.
Spletno uredništvo