Preteklo noč je nebo nad Slovenijo očaralo mnoge. Po besedah društva Temno nebo Slovenije takšnih noči ne pomnimo. Za tiste, ki ste zamudili petkov severni sij, morda še ni prepozno. Prav tako naj bi bil viden tudi v noči na nedeljo.
“Društvo Temno nebo Slovenije, nevladna organizacija, ki se zavzema za zmanjšanje svetlobnega onesnaževanja in ohranitev naravnega temnega neba kot pomembnega dela naše naravne dediščine, je zapisalo: “Polarni sij to noč je bil neverjeten, česa tako intenzivnega nad Slovenijo ne pomnimo.”
Severni sij, ki ga opazimo iz Slovenije, je relativno redek pojav. Povprečno se pojavi enkrat na mesec ali na dva meseca in pogosto je precej nežen, opazen le na temnem nebu. Vendar pa se približno enkrat ali dvakrat letno pokaže dovolj svetel, da je viden tudi z bolj urbanih, svetlobno onesnaženih območij.
Iz Slovenije je pogosto viden že med srednje močnimi geomagnetnimi nevihtami, medtem ko se lahko med ekstremno močnimi pojavi tudi v severni Afriki in na Kanarskih otokih. Med geomagnetnim viharjem 5. novembra 2023 je bil viden vse do Grčije in Turčije. Med enim najmočnejših geomagnetnih viharjev v zadnjih nekaj stoletjih, ki je potekal med 13. in 15. majem 1921, je bil viden do le 14 stopinj geografske širine od ekvatorja. Med geomagnetno nevihto 2. septembra 1859, znano kot Carringtonova, pa je severni sij nad Kubo osvetlil nebo svetleje od polne Lune.
Spletno uredništvo