Javni stanovanjski sklad Mestne občine Koper je nedavno neuspešno poskusil oddati dve stanovanji v mestnem jedru, namenjeni mladim družinam. Kljub privlačni tržni najemnini, ni bilo nobene prijave. Ali so bili pogoji preveč omejujoči?
Nepričakovano pomanjkanje interesa
Koprska občina je skupaj s stanovanjski skladom uredila dve stanovanji, ki sta bila namenjena petletnemu najemu za občane, mlajše od 40 let. Rok za prijavo se je iztekel v začetku decembra, a nobena mlada družina se ni odzvala. Direktor sklada, Zlatko Kuštra, je izrazil presenečenje:
„Nobenega interesa ni bilo. To nas je nekatere presenetilo, druge pa niti ne. Ena občanka, ki se je sicer zanimala, je ravno za dan presegla starostni pogoj.“
Strogi pogoji kot ovira
Razpis je bil deležen kritik zaradi strogih pogojev. Prosilec in njegov morebitni partner sta morala biti zaposlena za polni delovni čas, imeti vsaj izobrazbo 1. bolonjske stopnje, poleg tega pa je bilo potrebno doseči določen dohodkovni prag. Kuštra priznava, da je lahko omejen čas oddajanja še dodatno odvračal potencialne najemnike:
„Objavili smo, da oddajamo za pet let, kar je res kratka doba, a piše tudi, da je možnost podaljšanja.“
Naslednji koraki in možne spremembe
Stanovanjski sklad je razpis obravnaval kot test, ki ga nameravajo ponoviti. Stanovanji sta obnovljeni in opremljeni s toplotno črpalko za ogrevanje, kar bi moralo biti privlačno za potencialne najemnike. Kuštra napoveduje, da bodo s ustanoviteljema, občinama Koper in Ankaran, razpravljali o spremembi pravil za oddajo stanovanj za daljše obdobje ali celo za nedoločen čas.
Kako naprej za mlade družine?
Vprašanja glede stanovanjske politike v Kopru ostajajo odprta. Mladi pogosto iščejo stabilnost in dolgotrajna stanovanja, zaradi česar bi lahko bili pogoji oddaje v prihodnje bolj prilagodljivi. Občina mora najti način, kako svoje stanovanjske projekte narediti privlačne za mlade, ki bi si želeli ustvariti življenje v mestnem jedru.
Spletno uredništvo Naša Primorska










