Zajedavci so preplavili glavno mesto, njihova prisotnost je celo na otroških igriščih. Število klopov je nenavadno naraslo, stopnja precepljenosti pa je prenizka, kar povzroča zaskrbljenost.
Slovenija že desetletja sodi med države z največjim tveganjem za okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi med sprehodi po naravi. Letos je prišlo do izjemnega razmnoževanja teh drobnih zajedavcev, ki spadajo med pajkovce, v podrasti Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib ter na Ljubljanskem gradu. Klopi so prisotni tudi na vrtovih, v parkih, na otroških igriščih in drugih urbanih območjih, kjer prežijo na ljudi.
Zaradi mile, zelene in tople zime so se letos klopi aktivirali veliko prej kot prejšnja leta. Strokovnjaki iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije opozarjajo, da so klopi ne le zgodnejši, ampak jih je tudi nadpovprečno veliko. Zaskrbljujoče pa je, da je z večjim številom klopov tudi nadpovprečno več okuženih, ki prenašajo virus klopnega meningoencefalitisa, zelo resne in potencialno smrtonosne bolezni. Ker za to bolezen ni zdravila, jo lahko preprečimo le s cepljenjem.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) spričo povečanega števila klopov opozarjajo ljudi po vsej Sloveniji, naj se ustrezno zaščitijo pred klopi, saj so bolezni, ki jih povzročajo, lahko celo smrtne.
Srne so glavni gostitelji klopa, in kjer je več srn, je tudi več klopov.
Spletno uredništvo