Italija načrtuje izpustitev 10.000 zapornikov zaradi prenatrpanosti

0

Italijansko ministrstvo za pravosodje je v torek zvečer presenetilo javnost z napovedjo, da bodo iz tamkajšnjih prenatrpanih zaporov predčasno izpustili približno 15 odstotkov zapornikov. Ta radikalna poteza je posledica dejstva, da je zasedenost italijanskih zaporov dosegla zaskrbljujočih 122 odstotkov, kar je med najvišjimi v Evropi, poleg Cipra, Francije in Turčije. Predvidena je izpustitev približno 10.100 zapornikov, ki bodo preostanek kazni prestajali v alternativnih oblikah, kot sta hišni pripor ali pogojna kazen.

Italijanski zapori so prenatrpani do te mere, da predstavljajo resen izziv za pravosodni sistem. Po podatkih World Prison Brief je prenatrpanost v italijanskih zaporih dosegla 122 odstotkov, kar pomeni, da je v njih veliko več zapornikov, kot je prostora. Z namenom zmanjšanja te obremenjenosti, je italijansko pravosodno ministrstvo predlagalo izpustitev zapornikov, ki izpolnjujejo določene pogoje.

Izpustitev je predvidena za tiste zapornike, ki so že pravnomočno obsojeni in se na kazen ne morejo več pritožiti. Poleg tega morajo imeti do izteka kazni manj kot dve leti, v zadnjem letu pa ne smejo biti deležni resnih disciplinskih sankcij. Pomembno je tudi, da izpustitev ne velja za storilce hudih kaznivih dejanj, kot so terorizem, organizirani kriminal, posilstvo, tihotapljenje migrantov in ugrabitev.

Postopek izpustitve in kriteriji

Postopek izpustitve ne bo izveden čez noč, saj gre za kompleksen in dolgotrajen proces. Italijansko pravosodno ministrstvo je že oblikovalo delovno skupino, ki bo skrbno preučila vsak primer posebej. Posvetovanja bodo potekala z zapori in sodišči, vsaka odločitev pa bo sprejeta individualno.

“Izpuščanje zapornikov je del dolgotrajnega postopka, ki zahteva temeljit premislek in sodelovanje med različnimi institucijami,” so zapisali na pravosodnem ministrstvu.

Alternativne oblike prestajanja kazni

Za zapornike, ki bodo predčasno izpuščeni, je predvideno nadaljevanje kazni v obliki hišnega pripora ali pogojne kazni. Te alternative omogočajo večjo prilagodljivost in zmanjšujejo pritisk na zapore, hkrati pa zagotavljajo nadzor nad storilci kaznivih dejanj.

Poleg tega alternativa omogoča zapornikom, da se postopoma vključijo nazaj v družbo, kar zmanjšuje možnosti za ponovitve kaznivih dejanj. Italijansko ministrstvo je poudarilo, da je to pomemben korak k izboljšanju stanja v zaporih in zagotavljanju učinkovitejšega pravosodnega sistema.

Pričakovanja in izzivi

Kljub pozitivnim pričakovanjem glede zmanjšanja prenatrpanosti zaporov, je postopek izpustitve zapornikov povezan z izzivi. Ključnega pomena bo, da se zagotovijo ustrezne alternative in nadzor nad izpuščenimi zaporniki, da bi preprečili morebitne zlorabe sistema.

V prihodnjih mesecih bodo pozornost usmerili v spremljanje učinkovitosti tega ukrepa in prilagajanje strategij glede na dosežene rezultate. Italijansko pravosodno ministrstvo je odločno, da bo ta ukrep prinesel pozitivne spremembe v sistemu in zmanjšal pritisk na prenatrpane zapore.

 

Spletno uredništvo Goriške novice